Pivo
Jak narazit bečku piva a kdy ji odrazit
Vychutnejte si čepované pivo u vás doma. Jak narazit pivo, jaké výčepní hlavy potkáte, jak pípu zapojit? Díky článku si poradíte i se situací, kdy pivo neteče.
Jak narazit pivo – Sudy, výčepní hlavy – Zapojení pípy
Naražení bajonetem – Naražení žehličkou – Proč neteče pivo
Jak dlouho vydrží naražený sud piva
Foto: Pixabay
Jak narazit pivo? Načepujte si pivo doma
„Dobré pivo můžeš poznat už po jednom loku, lepší ale je být si zcela jistý,“ zní známé české přísloví. A milovníci zlatavého moku mezi vámi jistě souhlasně přikyvují hlavou. Pocitu z osvěžení dobře vychlazeným čepovaným pivem ze sudu se nic nevyrovná, což si Češi s roční spotřebou 135 pivních litrů na hlavu moc dobře uvědomují.
Koronavirová omezení průměrné roční výtoči v České republice uškodila, ovšem na točeném chmelovém nápoji si nemusíte pochutnávat pouze v restauracích a pivnicích. Načepujte si pivo doma, je to snadné a s naším návodem to zvládne úplně každý. Je lhostejno, zda ve svém půllitru nejraději vidíte hladinku, mlíko či šnyt. Výčepním na jedno odpoledne či večer se může stát každý z nás, bečka piva rozzáří každou grilovačku, párty, oslavu. Další přísloví totiž praví, že „zábava je jako dobré pivo, jen zřídkakdy si je užiješ sám“. Něco na tom bude.
Od myšlenky k činům vede krátká cesta. Výčepní zařízení si lze pronajmout vůči vratné záloze, včetně kompresoru pro chlazení a naražeče sudu. S výběrem sudu i zařízení vám poradí každá pivní pohotovost či pivovar, ve kterém si zároveň pořídíte i vybranou bečku. Při výběru sudu věnujte pozornost jeho výčepní hlavě, která se musí shodovat s příslušným naražečem. Správné párování je snad největším úskalím domácího čepování, dostat se do sudu totiž není tak snadné, jako otevřít víno bez vývrtky. S jakými výčepními hlavami se setkáte?
Pivní sudy typy, výčepní hlavy
Moderním pivní sud se nazývá keg. Představa dřevěných pivních beček jak z ladovských obrázků je sice romantická, jde však o přežitek. Keg sudy z nerezové oceli a s pláštěním z izolačního materiálu pomáhají udržet obsah déle chladný, vzduchotěsný ventil brání přístupu kyslíku a zvětrávání nápoje. V současnosti jsou používány tři normy keg sudů: rozšířenější DIN, méně časté EURO s větším průměrem a také SLIM, už podle názvu nejužší. Podstatnějším údajem je obsah sudu, nejčastěji se setkáte s bečkami o objemu 50, 30 a 15 litrů.
Vybrali jste si oblíbenou značku piva, vybrali jste si objem a už se těšíte na první orosené? Nyní přichází chvíle, kdy se ještě jednou ujistěte, jakou výčepní hlavu má vaše bečka a podle toho si vyžádejte příslušný naražeč. Setkáváme se se třemi druhy narážecích hlav, které se liší tvarem a nelze je mezi sebou zaměnit.
- S systém (bajonet, korb) – nejčastější typ, na ventil se šroubuje
- A systém (žehlička, plochá, flach) – na ventil se nasazuje ze strany
- M systém (kombi, eurokombi) – nasune se doprostřed a pootočí
Různé skupiny pivovarů, různé narážecí hlavy. V některých půjčovnách vám zapůjčí všechny druhy naražečů, což je ideální pro odběr rozmanité palety soudků. Abyste se lépe zorientovali a připravili na slavnou chvíli svého výčepního debutu, připravili jsme pro vás přehled těch nejznámějších piv a na jejich sudech používaných ventilů. Ať se to točí!
Naražeč | Pivovary |
Bajonet (S systém) | Bakalář, Budějovický Budvar, Ferdinand, Gambrinus, Klášter, Platan, Plzeňský Prazdroj, Primátor, Radegast, Velké Popovice (10° a 12°), Vysoký Chlumec |
Žehlička (A systém) | Bernard, Braník, Holba, Krakonoš, Krušovice, Starobrno, Staropramen, Svijany, Velké Popovice (11°) |
Kombi (M systém) | Černá hora, Herold, Jihlavský pivovar, Kácov, Vyškov (a také Kofola a většina limonád v sudech) |
Zapojení pípy, narážení piva
Propojovací hadice, rychlospojky, redukční ventily, naražeče. Ačkoli velké množství komponentů zapůjčeného připomíná složitou puzzle skládačku, sestavení a zapojení pípy je snadné a při špetce zručnosti je to otázka pouhých pár desítek sekund.
Pořídíte-li si pípu s chlazením a kompresorem, máte z poloviny vyhráno. Podle přiloženého návodu jen propojíte jednotlivé součástky soustavy a můžete čepovat. Kompresor či tlaková láhev vyrovnává optimální tlak, který snadno nastavíte na redukčním ventilu.
Z naražeče, ať už jakéhokoli typu, povedou dvě hadice. Zeshora nápojová, kterou prochází pivo do výčepního zařízení. Z boku hlavice pak povede hadice vzduchová, jíž proudí stlačený vzduch či plyn z kompresoru nebo tlakové lahve. Hadice - pro lepší pocit jim klidně můžeme říkat trubky - k uzávěrům na naražeči připojíte rychlospojkami. Stejně tak hadici připojíte i do vyčepního zařízení. Vše je zapojeno? Pak se konečně můžeme pustit do narážení sudu.
Jak narazit sud bajonet
- odstraňte ochrannou plastovou zátku na sudu
- nasaďte narážecí hlavu "bajonet" zeshora na uzávěr
- otočte bajonetem po směru hodinových ručiček, v připravených závitech
- zacvakněte páčku, čímž hlavu zajistíte
Jak narazit sud žehlička
Naražení sudu žehličkou je ještě jednodušší. Odstraňte ochranný uzávěr na pivní bečce a na ventil nasuňte žehličku. Nasouvá se ze strany, drážky v naražeči vás navedou a včas zastaví. Jakmile je žehlička na správném místě, stlačte páčku na hlavici a je hotovo. Sud je naražen a pivo je v tu chvíli v cílové rovince dlouhé cesty z pivovaru do vašich úst.
Naprosto stejně postupujte i v případě, kdy je třeba využít tzv. kombi naražeč. Už od pohledu připomíná žehličku, ovšem při zacvaknutí páčky se z něj do sudu pronikne užší trubička, narozdíl od širšího "kalíšku" u žehličkových sudů. S kombi hlavicí nenarazíte sudy určené pro žehličku a naopak.
Proč neteče pivo?
Pokud pivo neteče nejen proudem, ale vůbec, překážka se může nacházet v celém výčepním řetězci, od špatně naraženého sudu až po uzavřený ventilek na pípě. Často jsou na vině problémy s tlakem. Váš soukromý pivní festival mohou narušit dvě události: pivo dojde, případně vůbec neteče. Té první předejdete dostatečným se předzásobením sudy. Tu druhou pak odstraníte s pomocí následujících rad:
Proč neteče pivo? | Řešení |
Špatně naražený sud. | Zkontrolovat stlačení páky naražeče. |
Uzavřený kompenzátor. | Pootočte kompenzátorem směrem dolů. Páčku najdete u hrdla pípy. |
Zamrzlá voda po čištění. | Vypnout zařízení a počkat, než voda rozmrzne. |
Nízký tlak. | U zařízení s autopumpou připumfovat vzduch. |
U zařízení s vestavěným kompresorem vypnout a zapnout. | |
Zkontrolovat tlak v plynové lahvi. |
Jak dlouho vydrží naražený sud piva?
Naražený sud piva v kvalitním stavu vydrží dny i týdny. Záleží na tom, jaké výčepní zařízení použijete. Pokud si vyberete ta s vestavěným kompresorem (pro domácí čepování jsou díky snadné přenositelnosti a lehké údržbě ideální), tlačený vzduch začne vcelku rychle ovlivňovat kvalitu piva - bude způsobovat zvětrávání.
Zatímco u barikovaných vín je dlouhodobý pobyt v sudu žádoucí, naražené sudy piva mají svou trvanlivost. Mikroorganismům se v prostředí živeném kyslíkem daří, k oxidaci dochází již po 24 hodinách od naražení. Jestliže však máte v plánu jednodenní posezení či víkendovou akci, hlavu si se zvětráváním piva v sudu nelámejte. Pravděpodobně ho totiž stihnete vypít dříve, než ztratí svou kvalitu. První den bude výborné, druhý dobré, třetí už na hraně pitelnosti.
K delšímu uchování výjimečných vlastností zlatavého moku lépe poslouží potravinářské plyny. Oxid uhličitý by sám o sobě pivo přesytil bublinkami, potravinářský dusík pro změnu ubírá pivu na řízu. Potravinářský plyn Biogon (CO2 + N2) ovšem zesiluje pro čepování důležité vlastnosti obou plynů a pro dlouhodobé uchování naraženého sudu piva je ideální. Nápoj si udržuje říz i pěnu, nedochází k oxidaci a tvorbě mikroorganismů a naražený sud takto vydrží až tři týdny. Samozřejmě za předpokladu, že je pivo skladováno při vhodné teplotě, ideálně od 1 °C do 10 °C.
Nedopitý sud – odrazit sud přes noc?
Odrazit, či neodrazit? To je, oč u nedopitých sudů běží. Názory na téměř až hamletovskou otázku se různí. Ať už čepujete české ležáky či tmavá piva stout, odražení sudu jeho obsahu nijak zvlášť neprospěje, pouze u výčepů s vestavěným kompresorem zamezíte přístupu vzduchu do piva a tudíž i nežádoucímu oxidování. Na druhou stranu se kompresory sepínají automaticky a příznivý vliv na tekuté zlato je tedy minimální.
Poněkud pádnějším argumentem pro odražení sudu je výplach výčepního zařízení čistou vodou. Správný pivní hospodář svou pípu propláchne po dotočení každého sudu, zamezí tak usazování a množení bakterií uvnitř zařízení a v hadicích. Takovou lázeň můžete své pípě dopřát i tehdy, kdy máte pro večer dotočeno a další půllitry uchopíte až za několik hodin.
Další pivní pravda ale říká, že každý sud je třeba vypít a jestliže se hladina toho vašeho blíží ke dnu, s odrážením na noc si nelamte hlavu. Až po vyčepování veškerého obsahu bečky přichází na řadu odražení sudu, propláchnutí přístroje čistou vodou a v ideálním případě také sanitace, tedy čištění chemickými prostředky. V profesionálních provozovnách je sanitace vítána častěji, v domácích podmínkách postačí dvakrát do roka. Eventualitou, která vás zbaví jakýchkoli starostí se zapojováním či údržbou výčepních zařízení, jsou tzv. samonarážecí soudky. Výčepní ventil je součástí jejich konstrukce a menší objem - nejčastěji pět litrů - vám dává možnost pochutnat si na více značkách během jednoho večera.
Bernard 11° 5l 4,5% Soudek | Koupit za 429 Kč |
Budweiser Budvar Světlý Ležák Soudek 5l 5% | Koupit za 399 Kč |
Jak narazit sud – video
Jednou seriózně, od renomovaného výrobce výčepních zařízení pro domácí použití, a jednou odlehčeně, ba až hrabalovsky.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Životní úroveň měřená pivním indexem
Životní úroveň se dá měřit různými způsoby. Možná že jste slyšeli o BigMac indexu, který k tomuto účelu využívá produkt známé sítě rychlého...
Pivo IPA (India Pale Ale) - jak se vyrábí a z jakých sklenic ji...
Svrchně kvašená piva India Pale Ale jsou hořkým fenoménem. Jaké jsou nejlepší druhy, z jakých sklenic pít, jaká IPA vzniká v českých pivovarech?
Recept na sangrii a jak ji správně pít
Chcete si připravit španělské pití sangria? Máme pro vás recept i tipy, jaké vybrat víno a ovoce, jak si pohrát s obsahem alkoholu nebo jak...