Červená
Recept na sangrii a jak ji správně pít
Chcete si připravit španělské pití sangria? Máme pro vás recept i tipy, jaké vybrat víno a ovoce, jak si pohrát s obsahem alkoholu nebo jak udělat nealko sangrii.
Foto: Shutterstock
Přemýšlíte, jakým alkoholem pohostit své přátele na letní párty? Sangria je pro takové příležitosti ideální! Je lehká, osvěžující, plná ovoce a nikoho rozhodně neurazí. Ptáte se, jak ji připravit? Není to nic složitého a máme pro vás recept i tipy na ozvláštnění. Pojďte objevit vše o tomto španělském pití!
Co je sangria a odkud pochází
Sangria je lahodný alkoholický nápoj pocházející ze Španělska a Portugalska. Jejími základními složkami jsou červené víno a nakrájené ovoce. Často se můžete setkat i s variantami obsahující ještě nějaký další druh alkoholu, nejčastěji brandy nebo bílý rum. Ve Španělsku je sangria jedním z nejoblíbenějších nápojů, seženete ji téměř na každém rohu, v každém baru, restauraci a na slavnostech. Jinak tomu není ani v sousedním Portugalsku.
Kde se sangria nejčastěji pije
Sangria, nápoj, jehož pojmenování je odvozeno od latinského sanguis, což v překladu znamená krev (svojí barvou krev skutečně připomíná), se kromě Španělska a Portugalska hojně pije také v Latinské Americe.
Zkuste například tato španělská vína:
Viña Real Crianza 2019/2020 0,75l 13,5% | Koupit za 255 Kč |
U nás je sangria sehnatelná v lahvi, nicméně pozor, Evropská unie jejímu prodeji nastavila přísná pravidla. Od roku 2014 může být jako sangria pojmenovaný pouze takový nápoj, který pochází přímo ze Španělska nebo Portugalska. Česká sangria tedy neexistuje, nicméně můžete si ji připravit doma.
Sangria ingredience – víno a ovoce
Na jeden džbán s cca litrovým obsahem si nachystáme:
- 0,7 červeného vína (mladé ovocné víno je nejlepší volbou)
- citron
- pomeranč
- celou skořici
- nektarinku
- broskev
- jablko
- cukrový sirup (můžete vynechat)
- led
Citron a pomeranč jsou klíčové ingredience, co se španělské tradice týče, další druhy ovoce můžete vybrat podle vlastní chuti nebo podle toho, co zrovna máte doma.
Recept na drink sangria
- Odšťavníme citron a pomeranč.
- Do džbánku nalijeme víno, pomerančovou a citronovou šťávu
- Můžeme přidat cukrový sirup.
- Vložíme skořici a nakrájené ovoce.
- Dáme chladit do ledničky nebo přidáme led a podáváme.
Cukrový sirup získáte smícháním cukru a horké vody, ideálně v poměru 1 ku 1. Nechte cukr zcela rozpustit a skladujte v ledničce.
Sangria a obsah alkoholu – hodně nebo málo?
Originální sangria pocházející ze Španělska nebo Portugalska musí mít obsah alkoholu minimální 4,5 procenta. Nicméně vy máte možnost si s obsaženým alkoholem pohrát!
Nealko sangria - nealko víno či hroznová šťáva
- Jako základ použijte nealkoholické víno.
- Můžete také vyzkoušet hroznovou šťávu, ideálně z tmavých hroznů.
Sangria s nižším obsahem alkoholu
- Nařeďte sangrii vodou tak, aby měla vámi požadovanou sílu.
- Použít můžete i sodovku, což dá sangrii svěží nádech.
Sangria s vyšším obsahem alkoholu
- Přidejte do džbánku brandy, maximálně však 40 ml na jednu lahev vína.
- Brandy sice není součástí původního receptu, ale obzvláště španělská brandy dodá drinku zajímavý rozměr. Vyberte si pravou španělskou brandy z této nabídky:
Soberano Brandy 0,7l 36% | Koupit za 329 Kč |
Torres Brandy 5y 0,7l 38% | Koupit za 499 Kč |
Soberano Brandy Reserva 5y 0,7l 36% | Koupit za 424 Kč |
Torres Brandy 10y 0,7l 38% | Koupit za 519 Kč |
Historie španělského nápoje sangria
Traduje se, že sangria pochází ze středověku, kdy víno představovalo oproti vodě mnohem bezpečnější nápoj. Voda byla totiž kontaminovaná a alkohol v ní dokázal zabít velké množství bakterií. Víno tedy pili všichni! A bylo to červené víno, kterému se říkalo sangre, z nějž vznikla po přidání ovoce sangria. Svoji popularitu si získala v roce 1964 v New Yorku na světové výstavě World’s Fair, kde ji Američané objevili ve španělském pavilonu a velice rychle se její obliba rozšířila po celé Americe.
Jak sangrii podávat a popíjet
Nejlepší je dát džbán sangrie chladit do lednice, kde by měl být až 24 hodin. Po tom, co jej z lednice vyndáte, vyjměte ovoce a vyměňte ho za čerstvé. Sangria by se neměla podávat později než po uplynutí dvou dnů od přípravy, pak totiž ztrácí své kvality. Před servírováním si k džbánu nezapomeňte nachystat také lžičku pro vyndání ovoce. A jaké vybrat sklenice? To necháme na vás! Nicméně například se sklenicemi na víno určitě neuděláte chybu!
Sangria - skloňování a pravopis
Recept už máte, ale jak teď správně pozvat hosty na párty, kde se bude podávat sangria. Nebo snad sangría? Správné pojmenování je sangría i sangria. Sangria pochází z portugalštiny a sangría ze španělštiny. Slovo je rodu ženského a v češtině se jako druhý pád nejčastěji používá tvar sangrie. Spíš než na pravopis se ale pojďte zaměřit na to, jaké použijete ovoce nebo jestli přidáte cukr či brandy navíc!
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak si namíchat nejlepší vinný střik
Jaké víno je nejlepší do vinného střiku a v jakém poměru s vodou ho chystat? Existuje nějaký recept a jak připravit ovocný vinný střik? Na to...
Co jsou barikovaná vína (barrique) a jaké mají charakteristiky
Bariková vína, naprost výjimečná kategorie vín, alespoň tři měsíce zrají ve vzácných dubových sudech. Jaké vlastnosti tím získávají, jaké jsou...
Červená vína - druhy, odrůdy, způsob pití a sklenice
Rubínová barva, plná vyzrálá chuť a buket přezrálého ovoce – i taková jsou červená vína.🍇 Podívejte se, co vše se za tímto tradičním nápojem...