Gruzínci mají vynikající a levné víno)
Zajímavosti
Životní úroveň měřená pivním indexem
Foto: Pixabay
Jak dobře se mají Češi v porovnání s okolním světem?
Sejdou se Čech, Američan a Rus a dohadují se, kdo z nich se má lépe. Tak začíná mnoho vtipů, které se v podstatě točí okolo životní úrovně. Samozřejmě si děláme legraci, jisté ale je, že právě životní úroveň se dá měřit různými způsoby. Často se zjišťuje, jak dlouho musí obyvatel jistého státu pracovat, aby si mohl dovolit koupit nějaký produkt - nejlépe produkt globálně dostupný, pro podobné výpočty se používá třeba Big Mac od McDonald's nebo iPhone od Applu.
My se teď ale zaměříme na něco úplně jiného, a to na tekutý produkt, kterého průměrný Čech vypije asi 150 litrů ročně. Ano, je to pivo! Ideální pro měření životní úrovně v porovnání s ostatním světem, co říkáte? Takže jdeme na to. Na pomoc si vezmeme průměrnou minimální hodinovou mzdu v jednotlivých zemích a průměrnou cenu točeného půllitru piva v hospodách a barech.
Za jak dlouho se vydělává na jedno pivo?
Hned v úvodu můžeme prozradit, že Češi na tom nejsou v porovnání s ostatními zase až tak špatně, rozhodně ale ne nejlépe. Světový žebříček vede jednoznačně Monaco. Monaco je proslulé nejen závody F1 a pompézním casinem, ale nejvyšším nominálním HDP na jednoho obyvatele a také se velmi těžko určuje minimální mzda. Dostupná data uvádí částky kolem 2 000 eur za měsíc. Při ceně 2 eur/pivo tak (pod)průměrný obyvytel Monaka vydělá na jedno pivo za cca 9 minut.
Druhé místo náleží Portoriku, kde se dá půllitr točeného pořídit za 12 minut práce s minimální mzdou. O pouhé vteřinky hůře je na tom Němec, Belgičan, Japonec, Kanaďan, Američan a Španěl. Čech si může dát pivo za asi 17 minut, tady ale musíme zdůraznit bezkonkurenční kvalitu našeho zlatavého moku! Časově podobně dopadlo i Slovensko.
Jdeme dál. Lucembursko, Austrálie a Kypr dopřává svým občanům pivko za 18 minut práce. Maďarsko za 22 minut a jen o krapet déle Polsko a Chorvatsko. Rumuni, Albánci, Turci, Brazilci a Izraelci se mohou na orosené pivíčko těšit asi až po hodině práce. Dost mizerně jsou na tom s hodinou a půl Rusové, Thajci a Jamajčani. Ještě více si ale může stěžovat Egypťan, Uzbek a Nepálčan, který musí dělat přes 4 hodiny. 6hodinová makačka čeká Etiopana a úplnou katastrofou je Gruzínec a Bangladéšan, který po 15 hodinách maratonu práce asi lekne žízní!
Komentáře