Míchané drinky
Jaké potřeby musí mít každý barman – shaker, sítko, sklo a další
Chcete si pořídit barmanskou sadu? Neměl by vám chybět barmanský shaker, sítko, odměrka a další potřeby. Poradíme vám, jaké barmanské nástroje jsou nezbytné a také v jakých sklenicích koktejly podávat.
Foto: Shutterstock
Za dobrým koktejlem se neskrývá jen správný poměr a množství ingrediencí, ale také použití kvalitního vybavení a nástrojů. Pojďme si projít veškeré barmanské náčiní, které je nezbytné k přípravě těch nejlepších drinků!
Barmanské potřeby - co má obsahovat základní barmanská sada?
Náčiní, které barman potřebuje ke své práci a které si můžete domů pořídit i vy, abyste své domácí popíjení posunuli na vyšší úroveň, je nekonečné téma. Každý barman dokáže o svých pomůckách vyprávět neskutečně dlouho a o tomto tématu existuje také obrovské množství knih. My se vám teď pokusíme předat základní stručné informace o těch nejdůležitějších nástrojích a doplňcích.
Ať už se rozhodnete pořizovat si barmanské vybavení do vašeho domácího baru po jednom nebo vybíráte rovnou celou sadu, vyhlížejte především tyto nástroje (v závorce je anglický název):
Barmanská odměrka (jigger)
Správný koktejl má být vyvážený a proto je nutné jednotlivé ingredience dávkovat pokud možno přesně. Existuje mnoho druhů odměrek a není příliš důležité, jaký typ použijete. Jde jen o to, aby se vám s ním dobře manipulovalo.
Můžete využít obyčejnou odměrku, která vypadá jako kovová sklenka na panáka, nebo dvojitou, která vypadá jako dvě odměrky spojené dny k sobě. Praktické a oblíbené jsou japonské odměrky, které jsou vyšší a tvarem připomínají přesýpací hodiny. Stylový vzhled má tzv. Leopold jigger, který vypadá jako dva poháry spojené k sobě.
Vlevo Leopold jigger, vpravo japonský jigger. Zdroj: Shutterstock.com
U dvojitých odměrek má jedna část vždy poloviční objem oproti druhé a uvnitř každé části ještě bývá ryska, umožňující odměřit menší množství. Například: větší část má objem 50 ml a rysku na 35 ml, menší část má objem 25 ml a rysku na 15 ml.
Šejkr (shaker)
Šejkr slouží nejen k promíchání jednotlivých surovin, ale také ke schlazení a provzdušnění celého drinku. Rozhodně doporučujeme na něm nešetřit, protože ho budete poměrně dost namáhat a je tak důležité, aby byl z kvalitního materiálu.
V šejkru se připravuje mnoho koktejlů, například Cosmopolitan nebo Margarita. Obecně se dá říci, že se v šejkru dělají ty koktejly, které obsahují nealkoholickou složku jako je citrusová šťáva, smetana nebo vajíčko. Takové suroviny by se pouhým mícháním s alkoholem dobře nespojily. Existují 3 typy barmanských shakerů:
- Boston shaker - nejčastější volba profesionálních barmanů. Říká se mu také americký shaker nebo dvoudílný shaker. Tvoří ho menší skleněná část (někdy také nerezová) o objemu jedna pinta, cože je americká míra rovná přibližně 470 ml, a větší nerezová část o objemu 830 ml. Obě nádoby do sebe dobře zapadnou, větší nádoba je pod úhlem, ale shaker je plně uzavřen a nemohou z něj uniknout žádné tekutiny.
- Cobbler shaker - doporučuje se spíše pro začátečníky, ale můžete se s ním setkat i v profesionálních barech. Jedná se o nerezový třídílný shaker. Tvoří ho nádoba a uzávěr, který má zabudované sítko na led, třetí částí shakeru je pak víčko tohoto sítka. Je snažší na manipulaci, ale vlivem podtlaku, který vzniká při šejkrování, se může zaseknout a je pak problém ho otevřít. Lepší a dražší modely ale tímto problémem netrpí.
- French shaker - někdy též pařížský (parisien) shaker. Nepoužívá se příliš často, je předchůdcem Cobbler shakeru, ale skládá se pouze ze dvou částí. Nemá totiž zabudované sítko na led, jinak se používá stejným způsobem - obě části na sebe přesně pasují, šejkr se jednoduše uzavře a je připraven k použití.
Míchací sklenice (mixing glass)
Míchací sklenice a barmanská lžíce. Zdroj: Shutterstock.com
Drinky, které obsahují jen alkoholické složky, jako je například koktejl Manhattan, se nepřipravují v shakeru. Míchají se barmanskou lžící v míchací sklenici naplněné ledem. Tento způsob přípravy koktejlů zajistí, že se koktejl dobře vychladí, ale současně se při něm nerozbíjí led tak jako v šejkru a drink se tedy tolik nenaředí vodou.
Míchací sklenice má těžké dno, aby byla stabilní, zobáček pro snadné přelití drinku do sklenice a často bývá zdobená. V domácím prostředí však vystačíte s jakoukoliv větší nádobou, využít můžete i spodní část šejkru.
Barmanská lžíce (barspoon)
Barmanská lžíce mám mnoho funkcí. Tou hlavní je samozřejmě příprava drinku v míchací sklenici, proto je lžíce kroucená, což usnadňuje kruhový pohyb při míchání. Lžíce bývá 25 až 50 cm dlouhá, abyste snadno připravili drinky i v hlubších sklenicích.
Kromě míchání drinku se dá barmanská lžíce velmi dobře využít i na odměřování přísad a dochucovadel, která se do koktejlů přidávají jen v malých množstvích. Určitě si vyzkoušejte jaký objem tekutiny se na vaší lžíci vejde. Bývá to od 2,5 ml po 7,5 ml, takové množství se špatně odměřuje pomocí jiggeru.
Zakončení barmanské lžíce může být čistě dekorativní - například s motivem lebky nebo ananasu, ale častěji je určené k nějaké funkci. Ploché zakončení je vhodné k míchání drinků s drceným ledem, jindy konec lžíce slouží jako drtítko či vidlička.
Sítko na led (strainer) a jemné sítko (fine mesh strainer)
Hawthorne strainer. Zdroj: Shutterstock.com
Led během přípravy koktejlu v šejkru či míchací sklenici popraská a rychleji taje. Proto se do koktejlů nikdy nepoužívá, koktejly se buď podávají zcela bez ledu, nebo se použije nový led. Při nalévání drinku do sklenice je proto potřeba oddělit led od drinku. K tomu se používají koktejlová sítka (strainery).
Nejčastějším typem je hawthorne strainer, který vypadá jako kovový disk s otvory, kterými proteče drink. Okolo disku je pružina, díky které strainer pasuje na šejkr či míchací sklenici. Oblíbený je také julep strainer, ten nemá pružinu a disk je prohnutý. Používá se tak, že se do šejkru vloží pod úhlem a díky svému prohnutému tvaru dokonale pasuje.
Přes otvory ve straineru ale mohou projít drobné úlomky ledu či zbytky dužiny z použitého ovoce. Pokud chceme mít zcela čistý koktejl, použijeme ještě jemné sítko (fine mesh strainer). To je identické se sítkem které se používá v kuchyni na prosívání mouky či cukru. V jedné ruce držíme shaker s nasazeným strainerem a ve druhé jemné sítko, přes které naléváme koktejl do sklenice. Této technice se říká dvojité cezení (double strain).
Drtítko (muddler) a lis na citrusy (squeezer, juicer)
Mnoho koktejlů vyžaduje při přípravě drtítko, kterým se rozmačká ovoce či zelenina na dně sklenice, příkladem může být příprava koktejlu Mojito. Doporučujeme pořídit nějaké delší, abyste dobře dosáhli na dno i u vyšších sklenic. Zda zvolíte kovové, plastové či dřevěné je zcela na vás.
Ke koktejlům jednoznačně patří i čerstvá citrusová šťáva. Barmani většinou používají pákový lis na citrusy, který vypadá jako velký louskáček na ořechy a vkládá se do něj rozpůlené ovoce. Můžete však použít jakýkoliv odšťavňovač který máte doma.
Různé druhy sklenic na koktejly - barmanské sklo
Koktejl Daiquiri v coupe sklenici. Zdroj: Shutterstock.com
Na koktejly se používá nepřeberné množství sklenic, vystačíte ale se třemi základními typy:
- Highball - Vysoká sklenice, většinou o objemu 300 až 400 ml. Používá se na long drinky jak je Cuba Libre nebo Mojito. Někdy se jako samostatná kategorie bere Collins glass, která má svůj název po koktejlu Tom Collins. Collinsovka by měla být o něco užší a vyšší než běžný highball, ale pro domácí použití to je nepodstatný rozdíl.
- Lowball - Nízká sklenice, většinou o objemu 150 až 250 ml. U nás se jí nejčastěji říká whiskovka, je známá také jako Old Fashioned glass nebo rocks glass. Používá se na drinky, které se pijí s ledem, například na Old fashioned nebo Negroni.
- Na stopce - Vyrábí ve více různých typech. Nejznámější je martini sklenička tvaru připomínající písmeno V, ze které se kromě Martini koktejlu pije také Cosmopolitan a mnoho dalších koktejlů. V poslední době je však oblíbenější sklenička zvaná miska, která se dříve používala na šampaňské. V angličtině se jí říká coupe glass. Ze skleniček na stopce se pijí koktejly, které se servírují bez ledu, jako je Daiquiri nebo Manhattan.
Tyto typy sklenic vám vystačí na většinu koktejlů. Velmi populární je dnes ještě balónová sklenice nebo coppa glass. Jedná se o sklenici na červené víno, která je však větší (objem kolem 400 ml) a má kulatější tvar než běžná sklenice. Pije se z ní Aperol Spritz , ale je vhodná třeba i na Gin&Tonic.
Některé koktejly pak využívají speciální sklenice, které se často jmenují přímo podle koktejlu, na který jsou určené. Bez problémů je však nahradíte některým z výše zmíněných typů. Jedná se například o sklenice na Margaritu, Hurricane, nebo různé plechové hrnečky na Moscow Mule, Mint Julep či Painkiller. Oblíbené jsou také exotické tiki pohárky, ve kterých se podávají takzvané tiki drinky jako je Mai Tai, Zombie nebo Jungle Bird.
Kromě sklenic na koktejly oceníte v baru také různé lahvičky, flakónky a karafy, ve kterých uchováte likéry, bitters, dopředu vymačkanou šťávu z ovoce, domácí sirupy a podobně.
Vybavení na práci s ledem a další barmanské pomůcky
Příprava koktejlů samozřejmě zahrnuje i práci s ledem a existuje mnoho pomůcek, která nám ji usnadní. Jedná se o:
- formy na tvorbu ledu, či přímo výrobníky ledu
- zásobníky a kyblíky na led
- lopatky a kleště na led
- strojky na drcení ledu, případně dřevěné paličky, kterými se led rozdrtí
- pomůcky na sekání ledu
Barové podložky, nálevky a další pomůcky
Gumové barové podložky, jsou velmi praktické. Při přípravě koktejlů se často něco rozlije a na kluzkém povrchu je pak snadné převrhnout sklenici či šejkr. Barová podložka tomu zabrání a většinou se dá mýt v myčce na nádobí, takže je i snadná na údržbu.
Existuje ještě mnoho dalších pomůcek, o kterých jsme se dosud nezmínili a které ve svém domácím baru jistě využijete, ale nemusíte je nutně mít. Jedná se například o:
- otvíráky na lahve a víno
- nálevky do lahví pro snažší a přesnější dávkování nápojů
- trychtýře, brčka, napichovátka na olivy a višně
- různé druhy nožů a škrabek na práci s citrusy a jejich kůrou
Barmanské oblečení, kufřík a flair potřeby
Pro domácí míchání drinků je vhodné oblečení a barmanská zástěra tím posledním detailem, který byste měli pořizovat. Pokud jde však o profesionální barmany, tak platí, že oblečení barmanů prezentuje podnik a podle toho by se k němu také mělo přistupovat.
Pokud chcete své barmanské umění předvést přátelům, může se vám hodit kufřík či brašna určená na přenášení barmanských pomůcek. Díky tomu vybavení svého domácího baru snadno přinesete na jakoukoliv party.
Barmanská sada Piccolo | Koupit za 1099 Kč |
Barmanská sada Copper | Koupit za 1555 Kč |
Barmanský kufr s výbavou | Koupit za 3444 Kč |
Některé kufříky obsahují i umělé nebo gumové lahve, pomocí kterých může barman trénovat různé triky s lahvemi, často připomínající žonglování. Tomuto odvětví barmanského řemesla se říká flair bartending.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na koktejl Old Fashioned a z jakých sklenic jej pít
Společnost Drinks International každoročně sestavuje žebříček 50 nejlepších barů světa a současně s ním i seznam nejprodávanějších koktejlů v...
Jak udělat koktejl Margarita doma - recept a ingredience
Margarita je nejznámější koktejl na bázi tequily a ve špičkových barech patří mezi deset nejčastěji objednávaných koktejlů. Pojďme se podívat na...
Recept na ten nejlepší Gin Fizz - originál i alternativní
Gin je základem mnoha výborných koktejlů 🍸. Jeden z nejstarších, ale stále velmi populárních, je Gin Fizz. Chcete se o tomto osvěžujícím...