Likéry
Vše o Becherovce – jaké jsou druhy a z čeho se vyrábí
Odhalte tajemství českého pokladu s názvem Becherovka! Nastíníme její složení, představíme druhy a jejich obsah alkoholu a nebude chybět ani recept na oblíbený Beton.
Foto: alkohol.cz
- Značka: Becherovka
- Místo původu: Karlovy Vary
- Výrobce: Jan Becher, spadá pod Pernod Ricard
- Obsah alkoholu: 20 % až 38 % dle druhu
Milujete Becherovku a chcete se o tomto bylinném likéru dozvědět naprosto všechno? Jste na správné adrese! Prozradíme vám, jak Becherovka vznikla, z čeho se vyrábí i jaké jsou dostupné druhy tohoto alkoholického moku. Čtěte dál a nalijte si jednoho zdravotního frťánka na žaludek, nebo si namíchejte oblíbený Beton, na nějž najdete recept v závěru článku!
Jan Becher a hořký alkoholický nápoj karlovarská Becherovka
Becherovka má v české kultuře své čestné místo, neboť je to likér starý více než 200 let. Psal se rok 1805, kdy do Karlových Varů dorazil lékař Dr. Christian Frobrig, aby s Josefem Becherem vedl dlouhé rozhovory o léčivé síle bylin a věnoval mu dárek v podobě receptu na bylinný likér. Vynalézavý Becher tento recept dva roky testoval a v roce 1807 uvedl na trh likér English Bitter určený k léčbě žaludku. Výrobu později rozšířil jeho syn Jan Becher, který je považován za zakladatele Becherovky, neboť postavil novou továrnu a zasloužil se o tradiční kvalitu a chuť Becherovky.
Příběh Becherovky a její historie
Dějiny Becherovky by bez nadsázky vystačily na knihu nebo seriál o několika sériích. V historii Becherovky se totiž objevují boje s plagiátory (1904), žena v čele podniku jménem Hedda Becherová (1941), znárodnění podniku komunisty a jeho následná privatizace po revoluci (1997 – 2001), kdy se vlastníkem stal francouzský koncert Pernod Ricard, pod který spadají věhlasné značky jako je například gin Beefeater nebo vodka Absolut. Seriál by mohl skončit novou továrnou z roku 2010 a exportem do více než 35 zemí světa včetně USA.
Z čeho se Becherovka vyrábí a jaké má složení
Už od samého začátku výroby Becherovky se tento alkoholický likér pyšní výrobou z vysoce kvalitního lihu a té nejkvalitnější pitné vody z okolí Karlových Varů. Hlavní roli však hraje bylinná směs, jejíž přesné složení je tajemstvím a zná jej jen pár vyvolených. Oficiální stránky likéru uvádí následující složky:
- karlovarská voda
- vysoce kvalitní líh
- přírodní cukr
- tajná harmonická směs bylinek a koření
Kde se vyrábí Becherovka
Karlovarská továrna na výrobu Becherovky je moderní, funkční a nachází se v části Bohatice, kde byla vybudována v roce 2010. Pracuje se zde především s bylinami, neboť právě ty tvoří základ nápoje. Ten obsahuje 32 druhů bylin. V továrně pracuje poměrně malé množství zaměstnanců a dominují ji obrovské kádě a systémy řízené počítačem.
Navštivte Muzeum Becherovky
Kromě továrny Becherovky stojí v Karlových Varech za pozornost také Muzeum Becherovky. Vzniklo v budově, která více než 100 let sloužila jako původní továrna a návštěvníci se zde seznámí s historií nápoje, prohlédnou si knihu receptů, historické lahve a mnoho dalšího. Oblíbená je také interaktivní část expozice využívající virtuální realitu, takže se návštěvníci rázem ocitnou třeba na stáčecí lince a odnesou si opravdu nezapomenutelné zážitky.
Druhy Becherovky a obsah alkoholu
Název | Obsah alkoholu |
Becherovka Original | 38 % |
Becherovka Unfiltered | 38 % |
Becherovka Lemond | 20 % |
Becherovka nefiltrovaná a Becherovka Lemond
Kromě tradiční Becherovky Original má Becherovka v nabídce další dva druhy likéru. Prvním je Becherovka Unfiltered, která je naprosto bez chemických konzervačních látek, barviv a emulgátorů. Becherovka Lemond je naopak lehká, příjemně osvěžující a hodí se do letních koktejlů. Pro relativně nízký obsah alkoholu a nepříliš lihovou chuť si Lemond oblíbí i ti, kteří alkoholu tolik neholdují.
Becherovka v dárkovém balení a limitovaná edice
Hezkým dárkem je Becherovka v limitované edici, tedy v lahvi s netradiční etiketou a pokud znáte nějakého opravdového milovníka tohoto nápoje (jako je třeba Miloš Zeman), můžete mu koupit Becherovku s vlastní etiketou.
Becherovka v eshopu, jaká je cena v akci?
Cena půllitrové lahve Becherovky se pohybuje od 200 – 250 Kč a pokud ji chytnete někde v akci, můžete se dostat i pod 200 Kč. Litrová láhev se prodává kolem 400 Kč a cenově dostupná jsou také dárková balení například se skleničkami.
Recept na svěží drink Beton
Z Becherovky můžete připravit jak hřejivé horké alkoholické drinky, tak osvěžující nápoje pro každý den roce. A takový je také Beton, na který vám závěrem přinášíme recept. Vyzkoušejte si ho připravit doma a podlehněte nezaměnitelné chuti Becherovky.
Ingredience na Beton:
- 40 ml Becherovky
- 100 ml toniku
- led
- citron
Postup:
Do vysoké sklenice nejprve nalijeme panáka Becherovky, dolijeme kvalitním tonikem z ledničky a mírně promícháme. Podle chuti přidáme led a plátky citronu.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak pít slivovici a jaké skleničky zvolit
Slivovice je tradiční moravská pálenka🔥 ze švestek, která patří mezi nejsilnější druhy alkoholu.⚡ Jak se slivovice vyrábí a jak jí správně pít?
Bylinný likér Jägermeister ve slevě - Manifest i Scharf
Specifická hranatá láhev a jelen na etiketě? Ano samozřejmě! To musí být jedině nejprodávanější bylinný likér na světě - Jägermeister!
Druhy Fernetu Stock - z čeho se vyrábí a historie
Víte, z čeho se vyrábí fernet, odkud pochází a jaké měl využití v historii? Zajímají vás drinky, které se z fernetu míchají? Všechny informace o...