Whisky
Druhy Staré žitné myslivecké a kde ji koupit v akci
Stará žitná myslivecká je už přes 500 let legendou, která se vyrábí v Prostějově v nejstarší palírně v Evropě. Ukážeme vám jaké lahve této ryze české značky jsou nejlepší a kde je koupit za nejlepší cenu.
Vznik Staré myslivecké - Vývoj etikety
Nejlepší lahve - Stará žitná myslivecká v akci
Foto: Stará žitná myslivecká
Jak vznikla whisky Stará žitná myslivecká
Stará žitná myslivecká, lidově řečeno "myslivec", je unikátní ryze český destilát s historii již z 16. století. Přesně 4. července roku 1518 Vilém z Pernštejna a Helfštýna udělil právo várečné jedenatřiceti majitelům domů v Prostějově. To byl základní "stavební kámen" pro palírnu u Zeleného stromu, protože jeden z vybraných majitelů vlastnil i stejnojmenný dům, z kterého se později stala věhlasná palírna. Již od svých počátků se výroba zaměřovala především na žitné kořalky a i proto se tento nápoj nejprve jmenoval Alter Korn (Stará žitná). Muž s zelenou kamizolou a kloboukem byl součástí etikety už od počátků značky. Proto se později do názvu tohoto originálního českého destilátu dostalo slovo "myslivecká" a jeho součástí je dodnes.
Hodnocení značky Stará žitná myslivecká: 8,5/10
- Nejoblíbenější lahve: Reserve 4y, Selection 4+3y
- Výroba: tradiční receptura ze žita a dalších tajných surovin
- Historie: od roku 1518 až do dnes je značka v rukou českého majitele
Stará myslivecká vývoj etikety
Bylo by zvláštní a možná i dokonce zpátečnické, kdyby se značka s více než 500 letou historií nijak nevyvíjela. To co totiž bylo moderní před sto lety, je dnes "out" a proto i Stará žitná myslivecká jde s dobou a již několikrát změnila vzhled lahve a především etiketu. Součástí každé z etiket ja samozřejmě myslivec, který měl zpočátku flintu přes rameno, popíjel a kouřil fajfku. Postupně se však tyto symboly z etikety vytrácely, samotný myslivec neustále mládne a je z něj čím dál větší elegán. Nyní je na lahvi pouze menší hlava myslivce bez fajfky, nalitého panáku a dokonce beze zbraně.
Stará myslivecká Originál
Lahev pod značkou Stará žitná myslivecká se dříve prodávala pouze s přívlastkem "originál". Byla zelená, na etiketě nechyběla velká postava přísně vyhlížejícího myslivce a obsah měl 38 % alkoholu. Tu však v současnosti nahradila láhev z čirého skla, díky které dokonale vynikne krásně jantarová barva žitného destilátu, který po dobu 1 roku zrál v dubových sudech. Původní "originál" zrál v dubových sudech pouze 3 měsíce a je tedy jasné, že i v tomto případě vítězí kvalita nad nostalgií.
Stará myslivecká Reserve zrála 4 roky
Originál je jen jeden a nic ho nenahradí. To může být pravda, ale také nemusí a abychom to zjistili, podíváme se na recenzi lahve Stará myslivecká Reserve. Jedná se pochopitelně o žitný destilát, který zraje v sudech z bílého dubu po dobu 3 let. Nicméně to není konec procesu. Destilát se totiž do sudů vrátí ještě na jeden rok a to za doprovodu přísně tajného výluhu ze sušených plodů. Díky tomu se docílí příjemně nasládlé vůně po dubovém dřevu a hřejivé chuti sadového ovoce. Lahůdka!
Stará Žitná Myslivecká Reserve 0,7l 40% | Koupit za 269 Kč |
Stará myslivecká Selection
Stará myslivecká Selection nezískala ocenění GREAT GOLD na mezinárodní soutěži Catavinum World Wine & Spirits Competition náhodou. Jedná se totiž o skutečný poklad, ke kterému mají klíč pouze 3 lidé na světě. Přesněji řečeno k receptuře, lahev si naštěstí můžete kdykoliv koupit.
Stará Žitná Myslivecká Selection 7y 0,7l 40% | Koupit za 649 Kč |
Než se láhev Staré myslivecké Selection dostane na váš stůl zraje v sudech z bílého dubu po dobu 7 let. Postup výroby je zpočátku stejný jako u výše uvedené Reserve, ale jakmile uplynou 4 roky zrání, vybere se několik sudů, které si poleží ještě další 3 roky. Díky tomu vznikne výjimečně dřevitá whisky doplněna o ovocnou složku a to jak v chuti tak ve vůni.
Stará myslivecká Single Barrel (limitovaná edice 500 years)
Na oslavu 500 letého výročí od vzniku Palírny u Zeleného stromu, vznikly čtyři znamenité lahůdky, které tvoří kvarted limitovaných lahví Staré žitné myslivecké. Pokaždé se jedná o stejný žitný destilát, který si 8 let poležel v dubových sudech. Rozdíly nastávají až v jednotlivých typech sudů. Některé prošly stařením v sudech po Oloroso Sherry, další odpočívaly v sudech po Bourbonu a část zase v sudech po červených vínech.
V případě staření v sudech z červeného vína, se využili ty po odrůdách Cabernet Sauvignon a Pinot Noir. V obou případech se jedná o velmi oblíbené francouzské odrůdy vín, které si spolu s českou Starou mysliveckou dokonale sedly. Na chuť určitě přijdete každé, nevýhodou je, že jich je jen omezené množství a poté už nebudou.
Stará Myslivecká Single Barrel Bourbon 8y 0,7l 40% L.E. | Koupit za 2111 Kč |
Stará myslivecká 3l
Velké 3l lahve jsou obzvlášť populární na oslavách a jiných událostech, kde se sejde parta lidí se stejnými chuťovímu buňkami. Na českém trhu v takto velkém balení naleznete například karlovarskou Becherovku, Fernet, ale Starou mysliveckou bohužel ne. Prodává se totiž "pouze" ve 2,5l lahvích.
Stará myslivecká v dárkovém balení
Někdo by mohl říct, že na párty oslníte jen s lahví o velkém objemu. To ale není vůbec pravda! Ohromit můžete i s lahví, která je zabalena v nevšedním dárkovém balení. Například Stará myslivecká se často prodává v dárkové krabici, ve které je vsazena lahev a k ní dvě sklenice s vybroušeným logem značky.
Speciálně zabalené jsou také všechny lahve z limitované edice Single Barrel. Ať už se jedná o typ Sherry, Bourbon nebo Cabernet Sauvignon, vždy je lahev speciální edice Staré žitné myslivecké zabalena ve stylovém pytly z hrubé tkaniny, na kterém samozřejmě nechybí vyražené logo značky.
Míchaný drink se Starou mysliveckou
Mnoho lidí si řekne, že Stará myslivecká je příliš silné pití na to, aby se dala pít i v horkých letních dnech. Ano, něco na tom je, protože když je venku 40°C, málokdo chce mít ve sklenici 40 % alkoholu. Nicméně Starou žitnou mysliveckou si lze vychutnat i jako základ osvěžujících míchaných drinků. Jeden takový se jmenuje Native Dance a je to výborná alternativa pro ty, které už nebaví drinky typu Gin Fizz, nebo Gin Tonic.
Vezměte si vysokou úzkou sklenici typu long a postupně do ní nadávkujte 4 cl Staré žitné myslivecké Reserve, 1 cl čerstvé citronové šťávy, spoustu kostek ledu a vše dolejte tonikem. Nakonec ozdobte snítkou čerstvé rozmarýnové větvičky.
Stará myslivecká v akci v Tesku a jiných obchodech
Velké i menší obchodní řetězce často nabízejí různé druhy alkoholu v akci a legendární Stará žitná myslivecká rozhodně není výjimkou. Jenže jak zákon schválnosti praví, zrovna když přemýšlíte nad tím co si vezmete na dlouho plánovanou párty s kamarády, po slevových akcích jakoby se slehla zem. Proto doporučujeme nakupovat přes specializované eshopy, kde na výhodnou akci čekat nemusíte. Lahve nabízené eshopy jsou totiž zpravidla už od začátku levnější, než ty, které jsou nabízené "v akci" v kamenných prodejnách.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Whiskey Jack Daniels druhy - Honey, Fire, Apple
Jack Daniels je jednou z nejtradičnějších a nejsilnějších značek ☝ ve světě alkoholu vůbec. Tato nejprodávanější whiskey s více než 150 letou...
Druhy Fernetu Stock - z čeho se vyrábí a historie
Víte, z čeho se vyrábí fernet, odkud pochází a jaké měl využití v historii? Zajímají vás drinky, které se z fernetu míchají? Všechny informace o...
Druhy tuzemského rumu - v čem se tuzemáky liší
Tuzemák, dříve tuzemský rum, je nejoblíbenějším českým alkoholickým nápojem. Jaké jsou jeho druhy, jak se vyrábí a v čem se liší od rumu?