Giny
Z čeho se vyrábí gin, který je nejlepší, historie a jak se pije
Gin, to je staletími osvědčené spojení bylin a koření. Objevte tajemství jedinečné chuti. Jaká je historie ginu, jak se gin vyrábí, jaké jsou nejlepší značky?
Složení ginu – Jak se gin vyrábí – Historie ginu
Druhy ginů – Pink gin – Nejlepší značky ginů
Cena ginu – S čím míchat gin – Gin v akci
Foto: Pixabay.com
Gin složení - z čeho se vyrábí gin?
Gin (vyslovujeme: džin) je alkoholický destilát s typicky nahořklou chutí, vhodný jak coby samotný nápoj, tak jako základní složka mnoha oblíbených koktejlů.
Gin se dělá z bobulí jalovce, právě ony mu dodávají onu nahořklou chuť. Dále se velmi často používají semena koriandru a anděliky a většinou se využívá i citrusová kůra. Další receptura už se liší výrobce od výrobce. Takzvané botanicals, tajný recept každé palírny, v sobě mohou obsahovat skořici, kardamom, zázvor, mandle a další bylinné a přírodní složky. Například rodinný lihovar Žufánek do svého vyhlášeného ginu OMG přidává květy lípy srdčité.
Nejlepsidrinky.cz: Seriál o ginu |
|
Gin - obsah alkoholu, výroba ginu
Podle evropských norem musí pravý gin obsahovat alespoň 37,5 % alkoholu, americká 40% hranice je dokonce ještě přísnější. Ty nejznámější světové i české značky zákonné limity překonávají s rezervou, na trhu jsou všeobecně k mání nápoje s obsahem alkoholu 40 až 60 %.
A jak se gin vyrábí? Výroba začíná fermentací, při níž kvasinky přeměňují cukerné složky výchozí suroviny na alkohol. Nejčastěji jde o obilný (ječný) slad, alkohol lze však získat i z levnějších surovin jako například brambory či kukuřice. Fermentovaná směs je připravena k další destilaci, zde do výrobního procesu vstupují bylinné přísady. Způsob, jakým jsou do destilované směsi přidávány, určuje výsledný charakter ginu. K extrakci aromat dochází především dvěma způsoby:
- macerace - z bylinné směsi jsou až 48 hodin extrahována aromata v neutrálním destilátu, macerát pak v měděném kotli (pot-still) prochází druhou destilací. Obsah alkoholu v takovém nápoji snižuje později přidaná voda.
- kontinuální destilace - nebo také louhování s využitím páry, kdy jsou bylinné suroviny zavěšeny v horní části destilačního přístroje; jejich aromata se uvolňují do páry zahřátého destilátu, která se vrací zpět do zahřívané směsi a ochucuje ji. Tento postup se několikrát opakuje.
Oba postupy lze kombinovat a je na individuálním přístupu destiléra, aby ze surovin přenesl co nejvíce chuti a aroma do výsledného ginu. K modernějším a méně často využívaným postupům se řadí extrakce bylinné směsi ve vakuu či oddělené macerace i destilace jednotlivých bylin, nikoli celé směsi.
Gin - historie
Za objevitele moderního ginu je považován nizozemský lékař Franciscus Sylvius, který v roce 1650 poprvé namíchal směs nazvanou genever (jenever), podle francouzského názvu jalovce (genévrier). Podobně jako absinthu, také ginu byly připisovány léčivé účinky. Kombinace jalovce a destilátu jako močopudných složek byla předepisována na ledvinové potíže. Kořeny geneveru lze ovšem vystopovat až k benediktinským mnichům z italského Salerma, kteří podobný nápoj připravovali již v 11. století. O přesném původu se tedy vedou spory, novější historie ginu je však poměrně dobře zmapována.
Do Anglie se pozdější tamní národní nápoj dostal v průběhu 17. století, jednak díky vojákům vracejícím se z kontinentálních bitev (jalovcový destilát překřtili na "holandskou kuráž"), jednak zásluhou Viléma III. Oranžského, který v roce 1689 usedl na britský trůn. Masového rozšíření se gin dočkal v dalších desetiletích, ovšem díky povolené nelicencované výrobě vznikaly nápoje nevalné kvality. Jalovcový olej býval totiž často nahrazován terpentýnem a proti masovému rozšíření nebezpečných nápojů musela zakročit vláda. V roce 1727 přitom spotřeba ginu v Anglii dosahovala 55 litrů na osobu a rok.
K prvnímu písemnému užití slova gin poprvé došlo v roce 1714 (The Shorter Oxford Dictionary).
Druhy ginů - Jenever, London Dry gin a další
I díky technologickému pokroku a využití sloupcových destilačních kolon byl v roce 1831 v Londýně poprvé vyroben nápoj, který vešel ve známost jako London Dry gin. Dnes je to nejznámější druh ginu s jasně stanovenými pravidly výroby, po destilaci už do něj nesmí být přidána žádná přísada mimo vodu. Před ředěním musí destilát obsahovat alespoň 70 % alkoholu. Chuť jalovce bývá v suchých ginech typu London Dry dominantní, celkově však mají tyto giny v porovnání s jinými chuť především lehčí.
Druhou hlavní odnoží ginů jsou jenevery, které se drží původních výrobních procesů. Bylinné přísady se destilují společně s lihovinou a nápoj pak až tři měsíce dozrává. Na rozdíl od whisky v sudech k dozrávání v dnešní době většinou dochází v kameninových nádobách. Výsledný nápoj, kterému se říká také "Holandský gin", je sladší povahy a na úkor jalovce dává vyniknout dalším bylinným surovinám.
Druh ginu | Kde se smí vyrábět? |
London Dry gin | Kdekoli, kde jsou dodrženy předepsané výrobní postupy. Londýn v názvu odkazuje na místo, kde byl tento suchý gin vyroben poprvé. |
Jenever (genever) | Jde o geograficky chráněné označení. Jenever se smí vyrábět pouze v Nizozemsku, Belgii a několika oblastech Francie (Nord, Pas-de-Calais) a spolkových zemích Německa (Severní Porýní-Vestfálsko, Dolní Sasko). |
Jenevery se od roku 2008 smí vyrábět pouze v Nizozemsku, Belgii a několika dalších oblastech Německa a Francie. Označení London Dry oproti tomu není nijak geograficky chráněno a takové giny se mohou vyrábět kdekoli.
Další druhy ginů
- Old Tom - jemnější a sladší gin, do kterého se přidával cukr
- Plymouth - krémovější, od roku 1793 vyráběný ve stejnojmenném městě ze směsi 7 přírodních surovin, jalovec je dovážen z oblastí Itálie a bývalé Jugoslávie
- American/New World - tzv. American Dry giny upřednostňují chuť jiných surovin na úkor jalovce
- Navy strenght - jedny z nejsilnějších ginů s obsahem alkoholu minimálně 57,1 %
- ginové likéry (sloe gin) - likér na bázi ginu, v němž se po tři měsíce extrahují trnky a přidaný cukr; obsah alkoholu mezi 15 - 30 %
Pink gin - růžový gin
Samostatnou a čím dál tím populárnější kategorii představují ochucené giny, mezi nimiž hrají prim ty růžové. Ve své podstatě se jedná o tradiční giny dochucené po destilaci, neobvyklou barvu získávají z ovoce, koření, květů či potravinářských barviv. Mezi roky 2013 a 2018 počet dostupných růžových ginů vzrostl 30násobně a oblíbenost ochuceného nápoje i nadále stoupá, i díky jeho využití v koktejlech.
Ten nejznámější drink nese název Pink Gin. Původně si ho míchali britští námořníci v 19. století, kdy do oblíbeného ginu Plymouth přidávali přírodní směs bylin aromatic bitters, příznivě působící na zažívací potíže. Kombinací ginu, bitters, studené vody a pokud možno i ledu vznikl nápoj růžové barvy. V moderním pojetí lze použít i jiné suroviny; například Pink Gin Spritz vzniká smícháním růžového ginu (0,5 dcl), deci ochucené bylinné limonády a šumivého Prosecca (0,5 dcl). Ve vinné sklenici zasypané až po okraj ledem a s jahodou na ozdobu takový koktejl lahodí oku stejně jako jazyku.
Beefeater Pink 0,7l 37,5% | Koupit za 449 Kč |
Fentimans Rose Lemonade 0,275l | Koupit za 55 Kč |
Cinzano Prosecco DOC 0,75l 11% | Koupit za 279 Kč |
Nejlepší gin - značky ginů
Díky dlouhé tradici a celosvětové oblíbenosti jsou mezi milovníky ginu vyhlášené značky z různých zemí, zdaleka ne jen z Velké Británie či Nizozemska. Na druhou stranu Anglie stále patří k ginovým velmocem a jen v Londýně se nachází přes 20 palíren, které se specializují na jalovcový destilát. Tou nejznámější z nich je London Dry gin Beefeater, první várka byla uvařena již v roce 1876. Název pojmenovaný podle strážců britských monarchů je i u nás synonymem ginu.
Nejprodávanějším ginem na světě je britský Tanqueray. Giny Beefeater skotská značka na vrcholu žebříčků prodejnosti vystřídala v roce 2016, především s přispěním amerického trhu bylo tehdy prodáno 27 milionů litrů. Klasický gin stylu London Dry je ideální přísadou pro tolik oblíbený gin & tonic nebo gin fizz. Přesné složení ginů Tanqueray je tajné, za jemnou chutí kromě čtyřnásobné destilace stojí jalovec, koriandr, lékořice a andělika lékařská.
Prakticky ve všech významných barech narazíte také na Bombay Sapphire Gin, modré láhve s ginem britského stylu jsou nezaměnitelné. Z českých ginů lze s klidným svědomím doporučit Žufánkův OMG či jeho limitovanou a investiční edici OMFG, při jejíž výrobě destilér Martin Žufánek každoročně obohacuje bylinnou směs o jednu unikátní přísadu. Takto postupuje i spousta dalších menších palíren, které při přípravě menších várek alkoholu umně kombinují osvědčené postupy s průkopnickým přístupem.
Značka ginu | Země výroby |
Beefeater | Anglie |
Bombay Sapphire | Anglie |
Gin Mare | Španělsko |
Hendrick's Gin | Skotsko |
Malfy Gin Originale | Itálie |
OMG Žufánek | Česká republika |
Tanqueray | Skotsko |
Gin eshop - gin cena
Gin nikdy nebyl podpultovým zbožím, britská vláda dokonce musela v 18. století vydat pět zákonů, jimiž masovou oblibu tehdy laciného a nekvalitního nápoje regulovala. Na vrcholu popularity, už s prověřenou a kvalitní recepturou, se gin vyhřívá i v 21. století a najdeme jen v nabídce všech osvědčených e-shopů s alkoholem.
Půllitrové láhve známých značek koupíte zhruba v cenovém rozmezí 500 Kč až 1 000 Kč, výjimkou však nejsou levnější ani dražší cenovky. Především u limitovaných edicí ginu se cena počítá v řádu tisíců korun.
S čím míchat gin - jak se správně pije gin?
Gin je základní surovinou mnoha populárních koktejlů, přičemž gin & tonic jim vévodí svou jednoduchou a nenáročnou elegancí. Sledovat kejklířská představení barmanských mistrů je sice atraktivní, avšak osvěžující gin s tonicem si hravě zvládne připravit každý. To samé platí také o variantě se sodovkou, známé jako Gin fizz.
Mezi nejoblíbenější míchané nápoje patří také koktejl Martini. Zatímco James Bond svůj osobní drink žádá "protřepat, nemíchat", Homeru Simpsonovi musí barmani koktejl připravit "tak, jak mám své Martini rád - plné alkoholu". A takové Martini skutečně je, suchý gin se v něm mísí s vermutem a jeho rafinovaná chuť si podmanila i osobnosti zcela reálné. Mezi milovníky Martini mimo jiných patřili i Ernest Hemingway, Jack London, Richard Nixon nebo Sir Winston Churchill.
Kvalitní gin si vychutnáte i čistý, právě tehdy ostatně nejvíce vynikne mistrovská harmonie přírodních chutí. V takovém případě je vhodné gin podávat s plátkem limetky a drceným ledem. Spojení s dalšími vhodnými ingrediencemi však dává vzniknout pestré řadě oblíbených a ikonických míchaných drinků.
Koktejly s ginem, suroviny
- Blue Devil – gin, likér Blue Curacao, citronová šťáva
- Gin & tonic – gin, tonic
- Gin fizz – gin, cukrový sirup, citronová šťáva, perlivá voda
- Martini – gin, vermouth
- Negroni – gin, campari, sladký vermut
- Tom Collins – gin, citronová šťáva, moučkový cukr, sodovka
Nejlepší levný gin - gin akce
V obchodech narazíte na mnoho levných nápojů, které připomínají gin. Nízká cena je lákavá, avšak buďte při nakupování obezřetní; spousta takových nápojů je dochucována až po destilaci a má blíže spíše k ochuceným vodkám. V nabídce českých e-shopů však narazíte na akční nabídky osvědčených značek, díky nimž své vlastní pohádky tisíce a jedné noci rozepíšete za rozumnou cenu. A budete-li při míchání koktejlů chtít připravit i virgin varianty, s klidem můžete sáhnout po nealkoholickém ginu jakožto čím dál tím oblíbenější vstupní surovině.
Gordon's gin 0,7l 37,5% | Koupit za 379 Kč |
Finsbury Gin 0,7l 37,5% | Koupit za 343 Kč |
Beefeater Gin 0,7l 40% | Koupit za 439 Kč |
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak pít brandy a jaké skleničky zvolit
Brandy je jeden z nejstarších destilátů na světě. Mezi brandy🥃 patří francouzský koňak, řecká Metaxa nebo arménský Ararat. Přečtěte si, co to...
Jak namíchat Aperol Spritz (recept) - poměry a skleničky
Aperol Spritz je světově proslulý nápoj, jehož obliba neustále roste.🤗 Pro svoji výraznou oranžovou barvu, typickou hořkosladkou chuť a...
Druhy Fernetu Stock - z čeho se vyrábí a historie
Víte, z čeho se vyrábí fernet, odkud pochází a jaké měl využití v historii? Zajímají vás drinky, které se z fernetu míchají? Všechny informace o...