O jaký rum se jedná?
Zajímavosti
Investice do luxusního alkoholu je nejen rum a whiskey
Investice do sběratelského a luxusního alkoholu jsou v poslední době na vzestupu. Nemusí se přitom jednat jen o investování do vína, v kurzu je hlavně whisky, ale také koňak či rum. Víte jaká jsou specifika takové investice?
Investiční whisky - Investice do sudů whisky - Investiční rum
Tipy na investiční alkohol - Kde prodat a koupit investiční alkohol
Foto: Shutterstock
Co je sběratelský alkohol a kdo jsou sběratelé alkoholu?
Mnoho lidí možná vůbec netuší, že lze sbírat také alkohol. A je asi ještě více těch, kteří vůbec nevědí, že alkohol může být i dobrá investice. Ano, investice, a dokonce velmi výnosná. Nejen ve světě, ale i u nás, je již celá řada movitějších osob, které se rozhodly vložit část svého investičního kapitálu – vedle akcií, nemovitostí, zlata apod. – i do raritních lahví alkoholu. Aby nevznikla mýlka – hovoříme tu o alkoholu destilovaném, nikoli o víně. Destilovaný alkohol je totiž z investičního hlediska mnohem výnosnější artikl. Navíc jej na rozdíl od vína můžete skladovat neomezeně dlouhou dobu. Podíváme-li se na destilovaný alkohol z hlediska „žánrů“, pak je zcela evidentní, že mezi sběrateli dnes dominuje whisky. Investuje se rovněž do koňaku a rumu, ale objem peněz investovaných do těchto komodit je výrazně menší. V této souvislosti je třeba zmínit fakt, že chuťové preference zde hrají spíše okrajovou roli, protože většina investorů tento alkohol nepije a má jej opravdu jen jako investici. Na druhou stranu, pokud budete investovat i s ohledem na to, co vám chutná, můžete v případě, že se vaše investice finančně nezhodnotí, profitovat z koupě alespoň tím, že lahev s požitkem vypijete.
Limitované edice alkoholu
Limitované edice alkoholu většinou vznikají tak, že palírna slaví nějaké významné výročí nebo že končí výroba jednoho druhu alkoholu a začíná nová nebo že podnik zcela uzavírá výrobu, a při této příležitosti uvede do prodeje omezené množství zvláště vybraného alkoholu. A právě v tento moment vzniká příležitost pro investování.
Avšak pozor! K tomu, abyste získali nějakou skutečně výjimečnou limitovanou edici alkoholu, nestačí pouze zachytit správný okamžik a mít dostatek peněz. Výrobce či prodejce raritní edice si vás totiž před tím, než vám něco prodají, budou chtít nejprve pečlivě prověřit. Nemůžete tedy přijít na aukci jen tak „z ulice“, musíte prokázat nějakou sběratelskou historii a vztah k dané značce. Je to podobné, jako když si chcete koupit například luxusní automobil.
Investice do starého alkoholu je jistota
Obecně platí, že nejjistější je investice do starších, vyzrálých produktů od značek s dlouhodobou tradicí, i když je samozřejmě dobré sledovat i módní trendy. Třeba gin, který byl dříve spíše přehlíženým druhem alkoholu, je dnes v módě jak mezi konzumenty, tak mezi investory. O ginu však podobně jako o rumu platí, že mívá méně limitovaných edicí než whisky, takže vypátrat něco sběratelsky opravdu mimořádného je náročnější, z dlouhodobého hlediska je zde však možná větší růstový potenciál než u whisky, kde je trh již relativně stabilizovaný.
Lahve zpravidla nabývají na hodnotě v řádu jednotek procent ročně, ale pokud máte šťastnou ruku, může se stát, že cena láhve vzroste za rok třeba i o několik desítek, výjimečně i stovek procent – například když zanikne celá palírna. Na takto šťastné momenty však příliš nespoléhejte a raději počítejte s tím, že k zhodnocení vaší investice dojde až tak za 10 či 15 let.
Investiční whisky
Pokud se rozhodnete investovat do whisky, měli byste si nejdříve udělat přehled o jejích druzích. Není totiž whisky jako whisky.
Whisky nebo whiskey? Název whiskey pochází ze spojení slov irské gaelštiny uisge/uisce beatha, což znamená „voda života“. Na základě tohoto faktu se můžeme domnívat, že whiskey se původně používala jako léčebný prostředek. Tvar whisky (plurál whiskies) se používá pro destiláty ze Skotska, Walesu, Kanady a Japonska, zatímco původní tvar whiskey je obvyklý v Irsku a USA. zdroj: Wikipedie |
Skotská whisky je považována za jednu z nejlepších na světě. Skotové si tohoto faktu velmi váží a zavedli proto i zákon, podle nějž tamní whisky musí být pálena ve skotské palírně a musí zrát nejméně tři roky a jeden den v dubových sudech. Vyrobena může být pouze z ječmenného sladu a obsah alkoholu může být maximálně 40 %.
Irská whiskey se od skotské liší mimo jiné právě názvem „whiskey“. Dalším podstatným rozdílem je, že v irských sladovnách se k sušení nepoužívá rašelinový oheň a irská whiskey tak nemá kouřový tón. Dalším jejím charakteristickým rysem je, že se třikrát pálí.
Pro americkou whiskey je typické, že její základní složkou je kukuřice. Pokud tato whiskey obsahuje nejméně 51 % kukuřice a k jejímu zrání se používají nové dubové sudy, které se před použitím ještě vypalují, nazývá se bourbon. Díky této proceduře je pro bourbon typická kouřově dřevitá chuť.
Kanadská whisky je charakteristická jemnou chutí a tím, že se vyrábí z více druhů obilovin. Zpravidla obsahuje i žito.
A nesmíme zapomenout na japonskou whisky, která se výrobou i chutí podobná skotské. Neznamená to ovšem, že jde o pouhou napodobeninu. V posledních letech si whisky z Japonska vede velmi dobře i v prestižních soutěžích a získala si již i velké množství investorů. K velkému boomu v zájmu o japonskou whisky došlo v roce 2014, kdy byla nejlepší whisky na světě vyhlášena japonská Yamazaki Single Malt. Tehdy její cena vzrostla skokem o 1800 procent. Nešlo přitom jen marketingovou bublinu, protože její cena se od té doby příliš nezměnila a Japonci nestačí vyrábět.
Jak drahá whisky může být?
Máte představu, kolik může stát ta opravdu nejdražší z nejdražších whisky? Desítky tisíc USD? Stovky? Miliony. V říjnu 2019 byla prostřednictvím renomované aukční síně Sotheby´s prodána lahev The Macallan Fine and Rare 60-Year-Old za závratných 1,9 milionu USD. Cenu této whisky z roku 1926, která je považována za svatý grál mezi všemi druhy whisky, významně ovlivnil fakt, že byla stočena ze sudu č. 263. To je mezi znalci téměř legendární nádoba, která dodává nápoji příchuť sherry a charakteristickou temnou barvu. Whisky v tomto sudu zrála 60 let do roku 1986 a stočeno bylo tehdy pouhých 40 lahví.
Pro doplnění uveďme, že v roce 2018 se whisky, která dozrála ve stejném sudu, prodala v aukční síni Christie´s za 1,5 milionu USD. Její design byl navíc ještě dotvořen irským výtvarným umělcem Michaelem Dillonem. Dodejme, že od roku 2018 již hranici jednoho milionu dolarů překročilo nejméně šest vzorků tohoto destilátu z roku 1926.
Investice do sudů whisky? Proč ne?
Ptáte se, proč investovat do sudů s whisky? Odpověď je jednoduchá: dokud je whisky uzavřena v sudu, zraje, stárne a její cena se zvyšuje. Stočením whisky ze sudu do láhve proces zrání končí a i sebelepší uskladnění už nemá na její vlastnosti, chuť či barvu žádný vliv.
Pokud se tedy rozhodnete investovat do celého sudu whisky, je jedním z prvních kroků správný výběr whisky a sudu. Výrobce whisky by vám měl být schopen toto rozhodování usnadnit a na základě vašich finančních možností a cílů navrhnout optimální variantu investice. Zájemce o investici do více sudů whisky by se měl snažit vytvořit takovou kombinaci sudů, aby byl každý jiného stáří a „sudové“ portfolio tak bylo dobře rozložené.
Při takovéto investici dbejte na to, aby vaše investiční smlouva obsahovala i garanci bezpečného uložení, ideálně ve skladech s 24hodinovou kontrolou státu. Vaše sudy by také měly být viditelně označeny a měla by k nim být vystavena kompletní podrobná dokumentace.
Investiční rum
Zorientovat se dnes v paletě rumů, jež jsou na trhu, není úplně snadné. Dobrý rum se totiž vyrábí v celé řadě zemí. Vedle těch tradičních, jako je Kuba, Dominikánská republika, Haiti, Jamajka, Guatemala či Nikaragua, mezi ně patří například také Japonsko, Nepál či Kanada. Přesto můžeme rumy rozdělit v zásadě na tři typy: rumy španělského, francouzského a anglického typu.
Anglický typ rumu, který se vyrábí například na ostrově Jamaica, je charakteristický velmi tmavou barvou a těžkým a výrazným aroma. Pro francouzský typ je zase příznačné, že se vyrábí z třtinové šťávy. Rum španělského typu se připravuje z melasy, což je vedlejší produkt při výrobě cukru.
Obecně platí, že rum se stává výjimečný tím, že se nechá postupně zrát v sudech po jiných destilátech či vínech. Obvykle se k zrání používají sudy po bourbonu, ale například také po sherry nebo portském.
V současnosti vede žebříček nejdražších investičních rumů jamajský J. Wray and Nephew, jehož lahev se v nedávné době prodala za 54 000 USD.
Tipy na investiční alkohol
Chybu neuděláte, pokud budete vedle již zmíněného jamajského rumu investovat například do značek, jako jsou Legacy, Barbados, Appleton, British Royal Navy Imperial Rum, Bacardi nebo Havana Club – i ty totiž patří k velmi ceněným. Pokud se poohlížíte spíše po whisky, pak lze doporučit produkty z palíren Bowmore, Brora, Springbank, Macallan, Glenugie, Laphroaig, Ben Wyvis, Killyloch, Clynelish nebo Dalmore – to je opravdu ta nejvyšší liga.
Investiční rum Diplomático
Jednou z nejznámějších značek rumu je venezuelský Diplomático. Lépe řečeno: je to legenda mezi rumy. Palírna, v které se vyrábí, je přitom relativně mladá – byla založena v roce 1959 pod názvem Licorerías Unidas koncernem Seagram, což je jeden z největších výrobců vín a destilátů na světě. V roce 2002 koupili tuto palírnu venezuelští podnikatelé a učinili z ní „rodinný podniků. Firmu přejmenovali na Destilerías Unidas a renomé značky budují na unikátnosti výrobního procesu. Ten je jedinečný tím, že destilace probíhá třemi způsoby, jejich kombinacemi vznikají opravdu jedinečné chutě a barvy – zkrátka jedinečné rumy.
K jedinečnosti těchto rumů přispívá i to, že destilace probíhá ve starobylém měděném destilačním kotli a poté, co rum 12 let zraje v sudech po bourbonu a single-malt whisky, putuje ještě na dozrání do sudů po sherry.
V současnosti se na trhu můžete setkat s různými druhy tohoto rumu, přičemž některé jsou určeny pro běžnou konzumaci, jiné jsou ale opravdu sběratelskými raritami.
Stáří rumu 40 let a více
Jako příklad producenta dobře vyzrálých rumů vyzdvihněme kolumbijskou značku Dictador. Její alkoholicky silné a více než čtyřicetileté rumy s výrazně nasládlou chutí čokolády, rozinek a třešní jsou opravdovou lahůdkou jak pro sběratele, tak samozřejmě i pro konzumenty.
Kde koupit a prodat investiční alkohol?
V současné době je na zahraničním i českém trhu řada kvalitních a zavedených e-shopů, jejichž prostřednictvím si můžete investiční alkohol pořídit bezpečně a s garancí všeho potřebného. Samozřejmostí je bezpečné doručení zásilky na vaši adresu včetně příslušné dokumentace k produktu. Nakupovat (a prodávat) můžete také prostřednictvím aukčních síní, nebo přímo u výrobce, ale to již vyžaduje mít náležitou kredibilitu. I u nás již ale existují specializovaní poradci – například Robert Vaněček – kteří vám dokážou při tomto druhu investování, resp. budování sbírky pomoci radou i činem. Jsou schopni vám například pootevřít dveře až u samotného výrobce vámi žádaného produktu.
Jistotou jsou samozřejmě časem prověřené kamenné obchody, jako je třeba pražský Tretter’s Gallery Spirits Shop – první kamenný obchod s investičním alkoholem v České republice.
Naopak nedoporučujeme nakupovat přes všelijaké internetové bazary nebo sociální sítě, zde je riziko podvodu relativně vysoké.
Jak skladovat investiční alkohol
Z hlediska skladování mají destiláty oproti vínu výhodu v tom, že nevyžadují žádné speciální podmínky. K hlavním skladovacím zásadám patří, že láhve musejí stát a nesmějí být vystaveny přímému slunci. Můžete je tedy klidně mít uložené doma ve skříni. Pokud je však již v láhvích uložen větší finanční obnos, vyplatí se pořídit si trezor. Ten totiž může vaši sbírku chránit nejen před zloději, ale i před vámi samými. Chuť otevřít si některý z vašich pokladů totiž může být někdy dost neodbytná.
Investování do alkoholu
Pro zdařilou investici do destilovaného alkoholu je klíčové:
- stáří lahve
- limitovaná edice
- výjimečný design lahve
- individuální historie lahve
Na závěr je třeba připomenout i to, že každá investiční lahev u nás musí mít kolek. Ve světě přitom kolkování lahví s alkoholem není zcela běžné, a to ani v zemích Evropské unie. U nás se alkohol kolkuje od roku 2005, v roce 2012 pak vláda v reakci na metanolovou aféru zavedla takzvané „nové kolky“ – pro láhve s obsahem alkoholu do 20 % a nad 20 %.
Mějte tedy na paměti, že pokud si pořídíte starší lahve nebo lahve ze zemí, kde se běžně nekolkuje, a jejich celkový objem přesáhne 10 litrů, měli byste si dobře uložit faktury a všechny doklady o jejich koupi. Jinak vám hrozí postih za uchovávání neznačeného lihu a sbírka by vám mohla být i zabavena.
Z hlediska záruky kvality však nemusíte mít obavy, pokud nakupujete v kamenných obchodech, aukčních síních nebo v certifikovaných e-shopech, nepřítomnost kolku nehraje zásadní roli. U drahých destilátů se totiž málokdy setkáte s pančováním. Dražší lahve navíc mívají i různé ochranné znaky, díky kterým bezpečně poznáte, zda se jedná o originál, či nikoli.
Často kladené otázky o investování do alkoholu
1️⃣Co je potřeba vědět, než začnu investovat do destilovaného alkoholu?
Investice do destilovaného alkoholu jsou v porovnání s jinými druhy investic relativně bezpečné, tj. riziko finanční ztráty je velmi nízké. Přesto byste si měli dobře rozmyslet, kolik můžete na tyto investice z vašich finančních rezerv vyčlenit, aby to neohrozilo váš osobní či rodinný rozpočet.
2️⃣Do jakých produktů se vyplatí investovat?
Obecně platí, že sázkou na jistotu jsou limitovaná edice tradičních značek. Cenu lahve může zvýšit i výjimečný design lahve, například kresba od nějakého významného výtvarného umělce, nebo zajímavý příběh dané lahve.
3️⃣Na co si je třeba při investování do alkoholu dát pozor?
Vyvarujte se nákupu od neznámých nebo neověřených prodejců na internetu. Rozhodně nenakupujte přes internetové bazary, burzy ani sociální sítě.
Komentáře
Dobrý den
mám láhev rumu z roku 1947 můžete mě prosím pomoct s odhadem ceny děkuji Toman
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Investiční alkohol – jak vybrat tu správnou lahev a na co si dát...
Investice do alkoholu může přinést zajímavé zhodnocení💰. Dokážete vybrat správnou investiční lahev?
Druhy skotských whisky: Jak se dělí a které jsou nejlepší?
Skotská single malt whisky patří k nejznámějších drinkům. Podívejte se na kompletní informace o tomto vynikajícím nápoji, který se vyrábí už ...
Venezuelský rum Diplomático - druhy, výroba a jak se pije
Rumy patří k velmi oblíbeným alkoholickým nápojům 🤩 nejen u nás, ale i ve světě ✅. Jednou z nejznámějších značek je Diplomático, které má...