No ano, nepít alkohol.. Ale co když ho vypijete ze strachu a z donucení? A pak se motáte a cítíte se divně a slabě jako při nemoci, nejste zvyklí se takto cítit, a nepřejete si takto se cítit..
Proto mě zajímá.. Co s tím? Jak se cítit zase jako před tím a to pokud možno i hned?
Zajímavosti
Co pomáhá na kocovinu a jak se jí rychle zbavit
Únava, třes rukou, bolest hlavy, celková nevolnost a pocit žízně. Podívejte se, jak předcházet nepříjemným následkům konzumace alkoholu a co vám pomůže, pokud právě kocovinou trpíte.
Jak kocovině předcházet - Jak se zbavit kocoviny - Vyprošťovák a další babské rady
Foto: pxhere.com
🧨 Co je kocovina?
Únava, třes rukou, bolest hlavy, celková nevolnost a pocit žízně, tak vypadají hlavní vedlejší účinky pití alkoholu, kterým se říká kocovina. Kocovinu způsobují metabolity alkoholu, především acetaldehyd, ale také celková dehydratace organismu a nedostatek minerálů a vitamínů v těle. Naplno se kocovina projeví až po odeznění euforických účinků alkoholu, tedy zpravidla druhý den po jeho konzumaci.
🤗 Jak na kocovinu?
Existuje jen jedna stoprocentní rada, jak se vyhnout kocovině - nepít alkohol. Pro tuhle radu jste si sem ale asi nepřišli. Proto pro vás máme nejen rady, jak kocovině předcházet, ale také jak se ji zbavit nebo ji alespoň co nejvíc potlačit.
Co pomáha kocovině předcházet?
- Před tím, než jdete pít se pořádně najezte (čím mastnější pokrm, tím lepší) a ideální je jíst i během pití. Při plném žaludku se alkohol vstřebává mnohem pomaleji a organismus se s ním vyrovná mnohem lépe.
- Mezi jednotlivými alkoholickými drinky pijte čistou vodu. Sklenice vody po každém nápoji pomůže předejít dehydrataci, kterou alkohol obvykle způsobuje.
- Nemíchejte nápoje a dobře si vybírejte. Kocovinu často způsobují různé další příměsi. Jednoduché, i když ne stoprocentní, pravidlo říká, že čím je nápoj tmavší, tím více má příměsí, které zhoršují kocovinu. Po čistých destilátech, jako je vodka vám zpravidla bude lépe než po fermentovaných nápojích, jako je třeba portské víno.
- Dnes existují také různé preventivní potravinové doplňky, které mají účinky kocoviny snížit. Nemůžeme od nich sice čekat žádné zázraky, rozhodně vám ale ani neublíží. Tyto přípravky obvykle obsahují výtažek z ostropeřce mariánského, který chrání játra, vitamíny a další látky, které organismu mohou pomoct vyrovnat se s konzumací alkoholu.
Jak se zbavit kocoviny?
Úplně tou první a základní pomocí při kocovině je opětovná hydratace organismu. Ideální jsou pro to iontové nápoje pro sportovce, které umí tělu doplnit potřebné látky.
Tělu také chybí energie, kterou spotřebovalo na zpracování alkoholu, dodat ji můžete slazenými nápoji, sladkým ovocem, ideálně banány nebo hroznovým vínem.
Na bolest hlavy z kocoviny pomůže Ibalgin
Alkohol zvyšuje buněčnou osmózu, což znamená, že buňky nasávají větší množství vody. V případě mozkových buněk to způsobuje větší tlak v dutině lebeční, který způsobuje často nesnesitelnou bolest hlavy.
Kromě dostatečného přísunu tekutin si můžete pomoct některým běžným přípravkem, který se na bolest hlavy používá, například Ibuprofen nebo Ibalgin. Je lepší to ale s prášky moc nepřehánět, abyste si ještě více nepodráždili žaludek.
Nevolnost při kocovině zažene hovězí vývar
Alkohol způsobuje překyselení žaludku a dráždí žaludeční sliznici. My to pak pocítíme nevolností i zažívacími problémy. Vyrovnat se s nimi nám pomůže osvědčený hovězí vývar, ale také třeba studené mléko s medem nebo minerály ve formě šumivého nápoje.
Jak dlouho trvá kocovina? Silná může být i dvoudenní
Délka každé kocoviny je čistě individuální záležitost. Každý organismus se se stejným množstvím alkoholu vyrovnává jinak. Někdo se s kocovinou vypořádá za hodinu, někdo se ji zbavuje dva dny.
Vyprošťovák a další babské rady na kocovinu
- Z nejhorší kocoviny vás může dostat i jedno studené pivo. Doplní rychle tekutiny i minerály, ale také vám opět lehce zvedne hladinu alkoholu v krvi, takže je třeba dávat pozor, aby se to nezvrhlo v tradiční ruský způsob překonávání kocoviny - znova se opít.
- Na žaludeční nevolnost, konkrétně na překyselení žaludku, pomáhá také roztok s jedlou sodou. Pokud chcete jít cestou našich babiček, vyzkoušejte odvar z máty nebo heřmánku. Tyhle dvě léčivé byliny navíc pomůžou i s bolestí hlavy.
- Kromě hovězího vývaru můžete vsadit také na klasickou česnečku. Česnek je výborný zdroj minerálů a vitamínů a k tomu ještě pomáhá uklidnit žaludeční sliznici.
- Vyzkoušet můžete klasický americký vyprošťovák "Prairie oyster", nápoj, který se skládá z celého syrového vejce, worcesterové omáčky, tabaska, soli a mletého černého pepře. Jedná se vlastně o nealkoholickou Bloody Mary.
- A jaké babské rady se používají v dalších zemích? V Německu věří v "magickou" sílu zavináčů, v Rumunsku, Mexiku nebo Turecku léčí kocovinu různými verzemi dršťkové polévky a v Asii sází na polévky, které obsahují krev, zelí a další zeleninu.
Jak pít slivovici a jaké zvolit skleničky
Komentáře
No já na kocovinu trpím docela dost . Do 20 let to bylo vše v pohodě , ale jak člověk stárne, je to čím dál horší . Většinou žaludeční nevolnost mám ještě 2 dny a podrážděnost a menší depresi . Co mi zabírá , tak samozřejmě hodně pít čistou vodu , doplnění vitamínů a dát si lék Lagosu , ten má v sobě hodně ostropestřece a chrání a rychleji regeneruje játra , všem doporučuji , dělá opravdu zázraky . Já už moc nepiju , protože mám fakt hodně hnusný kocoviny . Který odnáší moje psychika , jako je úzkost a deprese , proto se snažím pít hodně málo , max jednou měsíčně pár pivek . Teď v sobotu jsem to dost přehnal , zhruba 12 piv a půl litru vína , no je mi zle ještě dneska v pondělí . Zítra už bych měl být v pohodě . A alkohol teď nechci dlouho vidět , hodně dlouho 🙂. Jen čas léčí opravdovou kocovinu , bohužel .
Zas mi to nejde starý sowtear