Víno
Recept na nejlepší svařené víno - bílé i červené
Chcete se zahřát tradičním horkým nápojem, který si snadno připravíte sami doma? Čaj nechte dětem a připravte si voňavý kořeněný svařák z vína.
Vánoční svařák - Bílý svařák - Námořnický svařák
Medový svařák - Nealko dětský svařák - Svařák od Rettigové - Sirup na svařák
Foto: Shutterstock
Co je svařené víno a jak domácí „svařák“ udělat?
Svařené víno, lidově nazýváno jako „svařák“, je horký kořeněný nápoj z vína, který je obvykle doplněn cukrem a plátky citrónu. Původní záměr však nebyl zahřát tělo něčím lahodným, tak jak je tomu dnes. Dříve se tímto způsobem „napravovalo“ nepovedené, nekvalitní víno, aby se vůbec dalo zkonzumovat. V současnosti však svařené víno neodmyslitelně patří k tradičním vánočním nápojům nejen u nás, ale i ve spoustě dalších zemí světa.
Jaké víno na svařák použít?
Svařené víno je něco jako svíčková. Protože stejně jako u této národní české omáčky, i u svařáku existuje mnoho způsobů přípravy. Základem je samozřejmě víno, které by nemělo být špatné, ale zase ne vyloženě jakostní. Jde o to, že do svařáku patří cukr a různé koření, které by jinak výborné víno tak trochu znehodnotilo. Na druhou stranu špatné víno ani cukr, ani koření nezachrání, a proto je pro svařák vhodné volit zlatý střed.
Maison Brotte Reserve de l'Aube Rouge 0,75l 13% | Koupit za 159 Kč |
Svařák a voňavé koření
Poté vše záleží na druhu receptu. Nejčastěji se do svařáku přidává skořice, hřebíček, různé citrusy, ale i jiné druhy koření. Někdo používá například muškátový květ, badyán nebo rozinky. Každý má svařák rád prostě jinak, a proto si v následujících odstavcích představíme nejpopulárnější recepty na svařené víno a poté bude jen na vás, kterým se inspirujete. Nicméně zapamatujte si jedno pravidlo, které platí pro všechny recepty. Víno se nikdy nesmí vařit! V opačném případě se totiž začne odpařovat veškerý alkohol. Proto se má svařák pouze ohřívat.
Svařené víno při nachlazení
Všichni známe hřejivý efekt svařeného vína. V zimě neexistuje nic lepšího. A po ničem se tak nevypotíte, proto se svařené víno doporučuje pít během nachlazení. Když si k samotnému vínu přidáte ostatní ingredience, jako je skořice a citrusy, je jasné, že svařené víno má na naše zdraví blahodárné účinky – nejen o Vánocích. A nemluvíme jen tak do větru, prokazatelně má antiseptické účinky, rozšiřuje cévy a pomáhá na:
- chudokrevnost
- posílení imunity
- lehké zvýšení tlaku
- trávení
Svařené víno červené je nejoblíbenější
I když se v posledních letech experimentuje s různými druhy svařáku, nejoblíbenější je jednoznačně ten z červeného vína. Proč tomu tak je, není známo. Možná je to tím, že přes léto lidé pijí spíše vychlazená lehká bílá vína a na zimu chtějí změnu v podobě horkého červeného vína. Znát je to především na vánočních trzích, kde jen zřídkakdy naleznete stánek, který by nabízel svařené víno z růžového či bílého vína.
Recept na vánoční svařák z červeného vína
Další možný důvod, proč se svařák pije spíše z červeného vína, je, že červená barva pěkně ladí k Vánocům. Ano, hrnek svařeného vína totiž k vánočním svátkům neodmyslitelně patří a v právě v tomto období ho lidé zkonzumují nejvíce. Jaký je ale ten pravý recept na vánoční svařené víno? Základem je samozřejmě dobré červené víno a po něm několik přísad, které svařák ochutí a pořádně rozvoní.
Hodnocení receptu na vánoční svařák: 9,1/10
- Doba přípravy: 30 minut
- Obtížnost přípravy: Lehká
- Chuť: Kořeněná a mírně nasládlá
Recept na vánoční svařené víno - ingredience |
|
Recept na vánoční svařené víno - postup přípravy |
|
Recept na tradiční svařák od Rettigové
Kdo jiný by nám měl dát ten nejlepší recept na svařené víno než autorka nejslavnější české kuchařky Magdalena Dobromila Rettigová. Autorka divadelních her, básní a prózy a vzorná hospodyňka v jednom milovala dobré jídlo a pití a na svařák měla zaručený recept.
Recept na svařené víno podle Rettigové - ingredience |
|
Recept na svařené víno podle Rettigové - postup |
|
Bílý svařák - recept na svařák z bílého vína
Pravdou je, že bílé svařené víno není tak běžné jako to červené. To je však velká škoda, protože se jedná o pochoutku, kterou promrzlou návštěvu příjemně překvapíte.
Jak z našeho receptu uvidíte, nebudete kromě bílého vína potřebovat mnoho rozdílných ingrediencí, které se běžně používají u červeného svařáku. Jediné co vás možná trochu překvapí, bude přítomnost růžového grepu.
Recept na svařené bílé víno - ingredience |
|
Recept na svařené bílé víno - postup přípravy |
|
Námořnický svařák - recept na svařené víno s rumem
Promrzli jste až na kost a potřebujete „tekutou první pomoc“? V tom případě se o slovo hlásí námořnický svařák, ve kterém se rumem rozhodně nešetřilo. V podstatě se jedná o vylepšenou a hodně kořeněnou verzi grogu, kde není základem horká voda, ale horké červené víno.
Recept na námořnické svařené víno - ingredience |
|
Recept na námořnické svařené víno - postup přípravy |
|
Medový svařák recept
Tento recept na svařené víno by jistě kladně ohodnotil i slavný český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Je totiž velmi jednoduchý a přitom udělá spoustu parády!
Slyšeli jste už o medovém svařáku? Na první dobrou by se mohlo zdát, že se jedná spíše o ohřátou medovinu bez vína, ale tak to není. Tento recept na svařené víno je obdobný, jako jiný běžný recept, akorát s rozdílem, že jako sladidlo použijete místo cukru med. Nejenže váš svařák bude touto malou změnou zdravější, ale bude také krásně vonět po medu.
Recept na medové svařené víno - ingredience |
|
Recept na medové svařené víno - postup přípravy |
|
Brusinkový nealko svařák pro děti
Když děti vidí své rodiče cokoliv konzumovat, chtějí to prostě vyzkoušet taky. I ty nejmenší děti zkrátka chtějí dělat stejné věci jako dospěláci, ale ne vždy je to možné. Dětem se bohužel velmi špatně vysvětluje, že ten voňavý, lákavě vypadající horký „čaj“ rodičů nemohou. Tak proč jim nepřipravit jejich vlastní nealkoholickou brusinkovou verzi?
U tohoto receptu je víno nahrazeno brusinkovou šťávou, kterou snadno koupíte v kterémkoliv větším obchodě. Zbytek koření a ostatních surovin je víceméně stejný, jako u běžného „dospěláckého“ svařáku.
Recept na brusinkový nealkoholický svařák pro děti - ingredience |
|
Recept na brusinkový nealkoholický svařák pro děti - postup přípravy |
|
Recept na sirup na svařák
Chcete si dopřávat svařené víno po celou zimu, pravidelně, ideálně každý večer? Pak vám možná připadá nepraktické pokaždé svařovat víno se směsí koření a cukru a od přípravy vás to odrazuje. V takovém případě se hodí, když máte ve špajzce připravený sirup, se kterým budete mít svařák hotový raz dva.
Recept na sirup na svařák - ingredience |
|
Recept na sirup na svařák - postup |
|
Je svařák v těhotenství tabu?
Obecně se tvrdí, že dvě deci červeného vína denně nejsou ani v těhotenství na škodu. Jak je na tom ale svařák? Pokud v těhotenství máte na svařák chuť, tak určitě zvolte čistou variantu bez rumu a pořádně jej povařte. Když víno totiž pořádně projde varem, většina alkoholu se odpaří a svařák by tak měl být neškodný. Jenže nad tímto máte kontrolu pouze u domácího svařáku. Pokud si budete chtít dát svařák třeba na vánočních trzích, nebo v bufetu na horách, sáhněte raději po dětské nealko variantě, u které máte jistotu, že žádný alkohol neobsahuje.
Existuje ideální hrnek na svařák?
Svařák není jen symbolem tepla domova, ale i promrzlých horských chat či tradičních vánočních trhů. Doma nebo na chatě si svařák dáte zpravidla do hrníčku, který běžně používáte na čaj nebo kávu. Venku na túře, či na vánočním trhu očekávejte servírování spíše v plastovém kelímku.
Pokud však patříte mezi odpůrce jednorázových plastů, je pro tyto příležitosti ideální klasický „plecháček“. Plechové hrnky jsou snadno omyvatelné, takřka nic neváží a navíc se jen tak nerozbijí. Nejsou ani drahé a čas od času bývají k dostání i zdarma jako dárek k některým lahvím alkoholu.
Svařák a Vánoce 2022
Svařené víno si každý z nás spojuje hlavně s vánočními svátky. Koronavirová pandemie nám však v minulých letech udělala čáru přes rozpočet a většina svátečních tradic a aktivit nám byla zapovězena. Rok 2022 je ale ve znamení velkého návratu a my si můžeme znovu v klidu vychutnávat kouzlo vánočních trhů. Jako obvykle na ně narazíte i na pražském Staroměstském a Václavském náměstí, pokud však toužíte po změně, zkuste vyrazit třeba do Drážďan, Vídně, Bruselu nebo Florencie.
Jak se řekne svařák anglicky?
Horké nápoje se pijí po celém světě, a tak je určitě dobré vědět, jak se svařené víno řekne anglicky. Svařené víno se v angličtině nazývá „mulled wine“. Pokud budete chtít použít lidový název „svařák“, měli byste pořídit s výrazem „weld“. Nicméně ne vždy v anglicky mluvící zemi s typickým svařákem pochodíte. Konkrétně ve Velké Británii se horké nápoje často dělají ze ciderů, či piva typu porter. Nejblíže „našemu“ svařáku je nápoj jménem Smoking Bishop v jehož základu je sladké portské víno.
Royal Oporto Porto Tawny 0,75l 19% | Koupit za 339 Kč |
Porto Cruz Porto Ruby 0,75l 19% | Koupit za 383 Kč |
Sandeman Sherry Medium Sweet 0,75l 15% | Koupit za 245 Kč |
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na nejlepší vaječný likér neboli vaječný koňak
Vaječný likér 🤗, u nás známý spíše jako vaječný koňak, je populární po celém světě. Existuje mnoho receptů, díky kterým si “vaječňák” 🤩...
Druhy Tatranského čaje a sady
Tatranský čaj☕ je spolu s borovičkou nejoblíbenějším nápojem našich slovenských sousedů. Proč tomu tak je a jak se tento poklad z Tater🗻 vyrábí?
Druhy tuzemského rumu - v čem se tuzemáky liší
Tuzemák, dříve tuzemský rum, je nejoblíbenějším českým alkoholickým nápojem. Jaké jsou jeho druhy, jak se vyrábí a v čem se liší od rumu?