Ostatní
Jak se vyrábí portské víno, historie a vhodné skleničky
Myslíte si, že portské víno je stejné jako běžné víno? Tak vás možná překvapíme! Portské je nejen v chuti, konzistenci, ale i obsahem alkoholu velmi rozdílné oproti klasickým typům vína.
Co je portské víno - Druhy portského vína - Jak poznat portské
Skleničky - Cena portského vína
Foto: Pixabay
Co je portské víno
Portské víno je jeden z klasických evropských druhů vín, který se začal vyrábět v Portugalsku, ale o jeho slávu se v 17. století postarali až Britové. Je až zarážející, že nebýt tehdejšího sporu mezi Anglií a Francií, zřejmě by tento tekutý klenot nikdy nespatřil světlo světa.
Pokud bychom chtěli portské víno jednoduše specifikovat, určitě bychom vyzdvihli jeho velmi nasládlou chuť a oproti běžnému vínu, také vyšší obsah alkoholu. Díky těmto vlastnostem je s oblibou podáváno po jídle a proto se též často nazývá jako dezertní víno.
Odkud pochází portské víno
Pravé portské likérové víno pochází z přístavního města Porto, které se nachází v severní části Portugalska. Ještě před nedávnem bylo Porto jediným místem, odkud se pravé portské mohlo vyvážet do celého světa.
Samozřejmostí je, že k výrobě každého unikátního vína je potřeba také unikátní vinné révy. Ta pro portské pochází výhradně z překrásných kaskádovitých vinic z regionu Douro, který je právoplatně zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Vinice v údolí řeky Douro jsou obklopeny horami, které slouží jako překážka proti silným vlhkým větrům vanoucích od Atlantiku. I díky tomu má region specifické podmínky, které se vyznačují chladnými zimami a velmi horkými a suchými léty.
Portské víno historie
Vraťme se na počátek, přesněji do 17. století, kdy Anglie a Francie spolu válčili o španělské dědictví. Tento konflikt vedl panovníky obou zemí k omezení vývozu zboží z Francie do Anglie a naopak. Z toho důvodu byl v Anglii nedostatek kvalitních francouzských vín a proto angličtí obchodníci museli najít dodavatele vína jinde.
Jako svého obchodního partnera si zvolili Portugalsko, ale cesta lodí zpět na ostrovy byla velmi dlouhá a víno se během plavby často kazilo. Portugalská vína se tak před plavbou začala dolévat vinnou pálenkou, která sice pomohla vínu cestu vydržet, ale konzumentům už tolik nechutnalo. Proto se později začala takzvaně fortifikovat.
Proč je portské fortifikované víno a co to znamená
Podle staré legendy, vymyslel současnou podobu portského vína jeden vstřícný opat z portugalského města Lamego. V klášteře ve kterém působil totiž jednoho dne ubytoval a pohostil dva anglické obchodníky, kterým po večeři nalil číše s lahodným vínem, které bylo neobvykle alkoholické a sladké.
Opat obchodníkům prozradil postup výroby, který spočíval v dolití vínovice do kvasícího vinného moštu těsně před začátkem fermentace. Díky tomu se proces kvašení zastavil a ve víně zůstalo nestandardně velké množství hroznového cukru. Tím vínu zůstala skvělá nezaměnitelná chuť a současně vysoká trvanlivost. Dnes se tomuto postupu odborně říká fortifikace, neboli dolihování vín.
Postup dolihování/fortifikace využívá ve světě i mnoho dalších známých vín. Namátkou bychom mohli zmínit kořenitá vína typu Vermouth, španělské Madeira, Sherry anebo Marsala a Mistella ze Sicílie.
Portské víno druhy
U portské vína se pohlíží na dva faktory. Jedním z nich je způsob zrání a druhým vyznačení ročníku sklizně. Díky tomu jsou portská vína rozmanitá o mnoho typu chutí, vůní i barevných tónů.
Portské dle způsobu zrání - bez přístupu vzduchu
Pravděpodobně jedno z nejběžněji dostupných portských vín je takzvané Ruby. Právě portské víno Ruby prakticky celý svůj čas zraje bez přístupu vzduchu a to ať už v nerezových tancích či následně v lahvích.
Díky postupu, který zamezí veškerému kontaktu se vzduchem, má víno krásně rudou až temně rudou barvu, chuť po malinách a v nose vás okouzlí vůně přezrálých třešní, kávy či špetky pepře.
Řadíme mezi ně:
- Ruby
- Ruby Reserva
- Late Bottled Vintage (LBV)
- Vintage
Portské dle způsobu zrání - s přístupem vzduchu (záměrná oxidace)
Opačný způsob zrání je s takzvanou záměrnou oxidací. Tato vína jsou uchovávána v dřevěných sudech, obvykle z dubu či akátu. Díky kontaktu se dřevem je víno obohaceno kyslíkem což způsobuje změnu barvy na koňakově hnědou, přes cihlovou až zářivě jantarovou. Výraznou změnou prochází i další vlastnosti vína. V chuti jsou najednou cítit spíše ořechové či skořicové tóny a ve vůni lze cítit vanilku, sušené ovoce, či směs orientálního koření.
Řadíme mezi ně:
- Tawny
- Tawny Reserva
- Tawny datovaná (10, 20, 30, 40letá)
- Crusted
- Colheita
Dle vyznačení ročníku sklizně
Snáze se v portském orientuje dle ročníku sklizně, ale ne každé ho musí mít uvedeno. Mezi ročníková vína patří například Colheita, Garrafeira, LBV, Vintage a Single Quinta Vintage. U ostatních druhů portského vína rok sklizně nenaleznete, protože jsou směsí několika ročníků a není je tak možné náležitě označit.
Portské víno Old Porter
Podle čeho se jednotlivá portská vína dělí už víme, ale existují značky vín, která mohou svým názvem snadno zmást. Jedním z nich je oblíbené víno Old Porter, které konzumenty často vede k dojmu, že pijí pravé portské víno. Nicméně jedná se pouze o velmi sladké španělské víno se snadno zaměnitelným názvem.
Jak poznat pravé portské víno
Jak příště koupit originální portské víno? Stačí si jednoduše vybrat láhev, která má na hrdle kulatou samolepku „Selo de Garantia", v česku nazývanou jako „kolek". Na okrajích tohoto kolku naleznete nápisy „VINHO DO PORTO", „GARANTIA" a mezi nimi i číslo šarže, která je zapsaná v IVDP, což je Institut portského vína z Douro. Díky tomu máte záruku, že se jedná o pravé portské víno, protože žádné jiné druhy vín na světě nemohou tuto známku užívat.
Lidl portské víno Armilar a portské víno Albert
Právě některé supermarkety jsou častým místem, kde si lidé „neoriginální portské víno" kupují. Není tomu však vždy, protože některé obchodní řetězce nabízejí své vlastní značky portského vína, která skutečně obsahují „kulatý kolek", značící původ z vinné révy Douro.
O „portské víno akce" je mezi zákazníky supermarketů velký zájem a není divu. Často se totiž nejedná o vůbec špatné láhve, když přihlédneme k velmi lidové ceně. Pokud však hledáte to nejlepší portské víno, supermarkety a portské víno Lidl vynechejte.
Jaké je nejlepší portské víno
Kdo by nechtěl v životě jen to nejlepší? Asi každý, ale u portského vína je tazatelům lačnícím po tom nejlepším nelehké jednoznačně odpovědět. V prvé řadě je třeba si uvědomit na co máte chuť!
Máte raději ovocné chutě s příchutí lesních plodů? Tak sáhněte po vínech typu Ruby či královně mezi portskými víny Vintage. Pokud máte raději chuť oříšků, či rozinek, rozhodně jděte spíše po Tawny zrající v dřevěných sudech. U něj obvykle platí nepsané pravidlo - čím starší, tím lepší.
Portské víno co k němu na zub
Druhým důležitým aspektem pro volbu toho nejlepšího portského vína je kombinace s jídlem, které budete podávat. Různá portská vína se totiž kombinují s různým typem jídel a vězte, že často jde o na první pohled nezvyklé kombinace.
Jak jsme již zmínili, nejčastěji konzumovaným typem portského je Ruby. Má výrazně ovocitou chuť a možná vás překvapí, že právě tento typ velmi sladkého vína, se skvěle snoubí s dalšími sladkostmi. Pochutnáte si na něm spolu s jablečným koláčem, tvarohovým dortíkem a prakticky s jakýmkoliv typem kvalitní čokolády.
Zapravdu vám dá fakt, že v některých obchodech naleznete i bonboniéry, které jsou naplněny pralinkami s portským vínem Ruby. Doporučujeme!
Druhým nejběžnějším typem, tentokrát z „čeledi" skladovaných za trvalého přístupu vzduchu, je Tawny. Tento typ portského je mnohem světlejší než Ruby, sušší, méně sladký a pokud jde o sladění s pokrmy, je mnohem univerzálnější. Výborně se totiž hodí se jak ke sladkému, ale i slanému. Svou chvilku s Tawny si vylepšíte spolu s mandlovým dortem, crème brûlée, hořkou čokoládou s mandlemi, sušeným ovocem, ale také s vybranými typy sýrů.
Co se sýrů týče, ty jsou skvělým doplňkem každého vína, ale konkrétně k portskému se příliš nehodí měkčí sýry jako jsou Camembert nebo Brie. Nejtypičtějším sýrem k portskému je anglický Stilton, nebo bílý čedar s jalapeňos papričkami.
Pokud však ani jeden z těchto typů zrovna nemáte a chcete si užít láhev portského, skvělou službu vám udělají i obyčejné slané preclíky nebo vlašské oříšky.
Portské víno podávání a skleničky na portské víno
Pokud chcete z portského vína získat maximální zážitek, podávejte jej léty ověřenými způsoby. Mezi ty nejdůležitější patří dodržení ideální teploty, správné sklenice, či odstranění sedimentu.
Začněme teplotou, protože ta je naprostý základ. Obecně platí, že portská vína bychom neměli pít teplé, protože v chuti převládne alkohol na úkor buketu vína. U bílého portského bychom neměli překročit teplotu podávání 8-14 °C. Zatímco u staršího červeného je vhodné teplotní rozmezí mezi 17-18 °C.
Portské víno naléváme do speciálních skleniček, které připomínají tulipánový květ. Šíře sklenic na portské se pohybují na pomezí sklenice na bílé a červené víno. Pokud však chcete být opravdovým fajnšmekrem, doporučujeme si pořídit ještě sítko, trychtýřek a vhodnou karafu na víno.
Tento set doplňků je nezbytný pro odstranění nechtěného sedimentu, který například vína typu Vintage obsahují. Jestliže si budete vychutnávat spíše běžnější typy portského jako je Ruby, Tawny, datované Tawny nebo LBW, sedimentu se bát nemusíte. Výrobce jej totiž záměrně odstraní při plnění vína do lahví.
Jakmile portské víno otevřete, není ho nutné vypít najednou. Většina druhů vydrží pootevřená i dva až tři měsíce.
Domácí výroba portského vína
Jak už jsme zmínili několikrát, pravé portské víno je jen to, které je z bobulí z úžasných vinic regionu Douro. Proto se pokoušet vyrobit tento klenot v domácích podmínkách, s nesprávným typem surovin a neoriginálním postupem je více než bláhové.
Recepty něčeho, čemu tvůrci říkají "ala portské" se na internetu bohužel vyskytují. Použité suroviny jsou obvykle čistý líh, slupky citrusů, hodně cukru a svařené víno. Nicméně něco takového nedoporučujeme, protože existují i velmi lahodná originální portská vína za rozumnou cenu.
Dobré portské víno cena
Je to jako u aut. Někdo zkrátka nesedne do ničeho jiného než do luxusního BMW a někdo si zase vystačí s hezkou čistou Octavii. U obou vozidel jsou ceny i požitek z jízdy diametrálně odlišné a stejné je to i u portského.
V dnešní době se ceny portského pohybují od 150 Kč, což je taková hranice, pod kterou nedoporučujeme jít. Takový zlatý střed už skutečně velmi kvalitního portského je někde mezi 400-1000 Kč. Nicméně existují i velmi drahá výroční portská vína, která jsou stará klidně i několik desítek let a jejich cena se pohybuje v desetitisících korun.
Komentáře