Přesně tak jak je to napsaný 💯
Nealko
Energetické nápoje - složení, jak fungují a co způsobují
Energy drinky jsou všude kolem nás. Pro někoho každodenní záležitost, pro jiného zapovězené zboží. Podobně jako u alkoholu, tak i energiťáky mají své zastánce a odpůrce. Jak to s nimi je doopravdy? Jaký je třeba nejsilnější energy drink na světě?
Foto: Unsplash
Hodnocení energy drinků: 9,3/10
- Osvěžující dávka energie: Energeťáky mají různé příchutě a pořádně nakopnou
- Nízká cena: V supermarketech pořídíte okolo 15 - 40 Kč za kus
Energy drinky – složení, výroba a jak fungují + míchané nápoje
Zejména mezi mladistvými a čerstvými adolescenty se energy drinky těší velké oblibě. Tyto barevně vyšperkované plechovky nás lákají v regálech každého supermarketu. Výběr je navíc enormní. Spousta značek, příchutí či variant s cukrem nebo bez.
Nejznámější energy drinky | Red Bull | Monster | Rockstar |
Energy drinky pro sportovce | 3D Energy | Nocco BCAA | HEAT |
Složení energy drinků může být různé, ovšem jejich základ je ve většině případů stejný. Základem je voda v kombinaci s kofeinem a cukrem, popřípadě umělými sladidly. Následně se do energetického nápoje přidají podpůrné látky jako taurin, niacin a vitamíny.
Energy drinky patří také mezi rozverná pokušení v kombinaci s alkoholem. Tyto míchané nápoje jsou často v hledáčku na diskotékách a hudebních festivalech. Dnes si povíme o energiťácích trochu více. Zejména jak fungují a jaké s nimi máme zkušenosti.
Co je energy drink a jak dlouho energeťák působí
Na internetu se o účincích energy drinků napsalo nepřeberné množství článků. Někteří energy drinky velebí, jiní je naopak haní. Pravda, energy drinky nejsou zrovna nic zdravého, a rozhodně nepatří do vyvážené stravy.
Důvod je prostý. Nadměrné množství cukru. A co varianty bez cukru? Kolikrát ještě horší. Mezi nejkontroverznější sladila patří cyklamát sodný, kterému byste se měli vyhýbat jako čert kříži. Až proto někdy sáhnete v supermarketu po levném energeťáku, mrkněte na zadní stranu plechovky, zda neobsahuje toto sladidlo.
Na druhou stranu, kopnout do sebe jednou za čas posilující doušek energy drinku je fajn. Doplníme si energii až na několik hodin a stimulujeme svoji centrální nervovou soustavu. Navíc, každý jsme pánem (a paní) svého zdraví. Je tedy jasné, že pokud jsme kardiaci nebo trpíme problémy se srdcem, energy drinky pro nás nebudou to pravé ořechové.
Oblíbené míchané nápoje s energy drinkem
- Vodka + energeťák alias Křídla
- Jäger + energeťák alias Jägerbomb
- Pomerančový džus + energeťák
Co způsobuje a jak funguje energy drink – energiťák
Nejvyšší čas si povědět jasně a stručně největší pro a proti energy drinků. Každého zajímá, jestli doopravdy fungují, nebo zda se jedná o pouhý placebo efekt. Účinek se bude odvíjet od vaší běžné stravy. Velmi záleží i na faktu, zda pijete kávu nebo jiný nápoj bohatý na kofein či cukr.
Výhody energiťáku
- Doplnění energie – díky energii z cukru
- Stimulace centrální nervové soustavy – kofein
- Obohacení antioxidanty – taurin
- Zdroj vitamínů – nejčastěji C a různé druhy B
Asi nepřekvapí, že čím méně cukru přes den sníte, tím lépe energiťák funguje. Zkuste si dát plechovku, klidně i light verze, při ketodietě. To je jiná jízda než při pravidelné snídani o třech koblihách a šálku kávy se 4 cukříky.
Smrt po předávkování energy drinkem, energy drinky s alkoholem
Jak se říká, pravda musí na vzduch a každý, ať si ji sám přebere. Energy drinky s alkoholem jsou zdraví škodlivé. O tom žádná. Dát si jednou za čas jägera nebo vodku s energiťákem vám nejspíš neublíží, ovšem pravidelné laškování představuje nebezpečí.
Podobně tomu je i při nadměrné konzumaci samotného energy drinku, neboť hrozí předávkování kofeinem či taurinem. Takové hrátky mohou být mimo žaludečních problémů a spánkových poruch v krajních případech i smrtelné.
Nevýhody energy drinků
- Velké množství jednoduchých cukrů – až přes 60g/500ml
- Přítomnost nezdravých umělých sladidel – např. cyklamáty
- Skokový účinek – po pár hodinovém nabuzení může přijít únava
- Nezdravé pro děti, kardiaky či osoby s poruchou spánku
- Snadné vytvoření návyku doprovázené sníženým účinkem
Největší nebezpečí u energy drinku s alkoholem spočívá ve střetu tlumících účinků alkoholu s naopak nabuzujícím energiťákem. Mozek je v tu chvíli na roztrhání. Jedná část mu říká uvolni se, zatímco druhá šlápni na plyn. Což bohužel myslíme doslova.
Vědci z Floridské univerzity potvrdily, že osoby opojené alkoholem a energy drinkem mají 4x větší chuť usednout za volant. Toto zjištění je zcela alarmující. I bez auta ale nejsme v cajku. Kromě zvýšené agresivity či urychlené opilosti mohou přijít mdloby, dehydratace či ztráta vědomí. Na křídla proto bacha, bez ohledu, kolik se váš kámoš chlubí, že jich za večer vypije.
Nejsilnější energy drink na světě, bomb energy drink
Tak jsme trochu postrašili, tak si zase spravíme náladu. Jak už jsme uvedli, energy drinky se svými ingredienci liší. Stejně tak se liší jejich množství. Koho by proto nezajímalo, který je ten nejsilnější energy drink na světě?
Jméno výrobce | Množství kofeinu na 250 ml |
Redline Xtreme Energy Drink | 316 mg |
Hyde Xtreme | 266 mg |
Kamikaze Strong Energy | 152 mg |
Red Bull | 80 mg |
Některé energiťáky si užily slávu i na televizních obrazovkách mimo reklamní spoty. Možná si ještě vzpomenete na oblíbenou televizní show Dračí doupě, kde se podnikatelé snažili získat potřebný kapitál od zkušených investorů.
Na straně investorů působil často současný předseda SPD Tomio Okamura. V kanadské verzi této show se objevil Bomb energy drink. Ačkoli na investory nezapůsobil, na celkovou kanadskou populaci už ano a jeho tržby do roka více než ztrojnásobily.
Taurin energy drink, Niacin energy drink – energetický nápoj
Energy drinků je obrovské množství druhů. Už jsme viděli varianty s cukrem i bez, s taurinem nebo niacinem, či s BCAA aminokyselinami pro sportovce. Možností je spoustu, stejně jako různých příchutí.
Až si tedy pro jeden půjdete do krámu, doporučujeme upřednostnit kvalitu před kvantitou. Proto bychom spíš sáhli po dražší variantě před levnější. I když si připlatíte nějakou tu kačku za značkové logo plechovky, bude 250ml energeťák o něco lákavější než litrová petka nejlevnější varianty a podivném složení energy drinku.
Výroba energy drinků, domácí energy drink, energy drink věk
Věděli jste, že energy drink si můžete vyrobit sami doma? Postup je víceméně snadný. Složitější bude sehnat všechny potřebné ingredience. Podívejte se na závěr na níže uvedené video, kde se dvojice barmanů rozhodla připravit si svůj domácí energy drink.
Někoho to možná trkne do hlavy, jiný raději zůstane u koštování exotických příchutí a nových značek na trhu. Tato zábava však není vhodná pro děti mladších 15 let. Pokud se svou ratolestí nepopíjíte běžně silné espresso, asi byste mu neměli kupovat ani energy drink.
FAQ - Často kladené otázky na téma energy drinky
1️⃣ Jaké má složení energy drink?
Zpravidla je to voda, cukr, kofein a kombinace prospěšných látek jako taurin, niacin nebo vitamíny či aminokyseliny.
2️⃣ Jaký je nejoblíbenější míchaný nápoj s energy drinkem?
Jsou to takzvaná křídla neboli energetický nápoj s vodkou.
3️⃣ Kolik mohu denně vypít energy drinků?
Odpověď záleží velmi na hmotnostních aspektech jedince. Doporučená denní dávka by však neměla překročit 2 plechovky.
4️⃣ Je energy drink silnější než káva?
Často tomu tak bude, ovšem káva neobsahuje zdraví škodlivé látky narozdíl od některých méně kvalitních energy drinků.
Komentáře
at nám vrátí energytak do kantyny