Ovocné
Přehled nejlepších hruškovic na českém trhu
Patříte mezi milovníky hruškových pálenek? V tom případě jste tu správně, protože vám ukážeme přehled těch nejoblíbenějších značek na trhu i to jak si doma vyrobit vlastní hruškovici.
Jak se dělá hruškovice - Žufánek - Hruškovice Williams
Hruškovice s hruškou - Výroba domácí hruškovice
Foto: Shutterstock/Cherries
Jak se dělá hruškovice a jaký má podíl alkoholu?
Hruškovice (anglicky "pear spirit") je ušlechtilá lihovina, která je vyrobena pomocí destilace zkvašeného rmutu. Samotný rmut, jak je z názvu výsledného produktu patrné, je tvořen z rozdrcených plodů hrušně. Nic jiného by čistá hruškovice neměla obsahovat. Hruškovice mají výrazné ovocné aroma a především vysoký podíl alkoholu, kterého je v lahvích jen zřídka méně než 40 %.
Jak se pije a jaký je nejlepší drink z hruškovice?
Samotná konzumace hruškovice je identická jako u slivovice. Přestože je hruškovice lahodný nápoj, je také velmi silný a proto se lidově řečeno "kope" v klasických malých panákovkách. Pokud však máte k dispozici speciální skleničky na nožce se zúženým hrdlem, vychutnáte si hruškovici ještě lépe. Postupně zužující hrdlo skleničky totiž způsobí takzvaný komínový efekt, díky kterému si hruškové aroma užijete ještě intenzivněji.
Fleret hruškovice 50 % je celosvětově ceněný ovocný destilát
Mnoho lidí si vybírá víno či rum právě podle toho jestli konkrétní láhev uspěla v soutěži. V dnešní době se hodnotí totiž prakticky každý typ alkoholu a výjimkou nejsou ani ovocné destiláty. Velmi úspěšná na mezinárodní scéně byla například lahev hruškovice Collection 1850 od české značky Fleret. Jemná jednodruhová 50% hruškovice zabodovala například v San Francisku, kde byla oceněna bronzovou medailí a nebo také v Londýně, kde jí místní degustátoři ohodnotili dokonce stříbrem.
Hruškovice Žufánek z dubového sudu
Český, přesněji řečeno moravský výrobce alkoholu Žufánek, vstoupil na trh s myšlenkou, vyrábět ovocné pálenky tak, aby chutnaly jako ty domácí. Dnes je to standard, ale ještě v roce 2000 tomu tak rozhodně nebylo. Právě díky této skvělé vizi se Žufánek rychle dostal mezi přední české výrobce nejen ovocných pálenek, ale také ginu či absintu.
Jedním z klenotů je Žufánkova hruškovica z dubového sudu. Na litr tohoto výjimečného archivního destilátu bylo použito 13 kilogramů hrušek z odrůdy Williams a každá kapka, která z nich vytekla zrála v sudech z francouzského bílého dubu. Opravdová lahůdka!
Hruškovice Jelínek
Vizovická destilerie Rudolf Jelínek je dalším českým výrobcem výborné hruškovice, která však není tak úplně česká. Výrobna hruškovice Jelínek se totiž nachází až v dalekém Chile, protože právě zde se velmi dobře daří hruškám odrůdy Williams, které jsou pro výrobu hruškovice ideální. Samozřejmostí však je, že na celý výrobní proces dohlíží zkušení mistři z vizovické palírny. Pokud si pití této 42% hruškovice od Jelínka chcete užít co nejvíce, doporučuje se podávat lehce vychlazená, či s plátkem kompotované hrušky.
Hruškovice Williams 0,7l 42% | Koupit za 459 Kč |
Hruškovice baron Hildprandt
Do výroby lihovin z kvalitního jihočeského ovoce se zámecká palírna barona Hildprandta pustila už v roce 1885. Už tou dobou byly tyto pálenky šlechtického původu znamenité, ale po změně režimu byla celá rodina vyhnána a palírna znárodněna. Dnes palírna navazuje na původní tradici a pod dohledem destilátera Václava Šitnera tvoří jednu znamenitou lahev za druhou.
Z hruškovic baron Hildprandt patří mezi ty nejoblíbenější tyto:
- Baron Hildprandt hruškovice 0,7l 42,5 % je špičková láhev, která je vyrobena výhradně z kvalitních hrušek z jihočeského kraje a z demineralizované vody z vlastních studní. Chuťově velmi vyvážená hruškovice je 4x destilovaná a před nalahvování zraje 1 rok ve smaltovaných tancích.
- Baron Hildprandt Zralá Hruška 0,7l 40 % je doslova Mistrem světa mezi hruškovicemi. V roce 2018 tato skvělá lahev reprezentovala v San Francisku a místní degustátoři ji ohodnotili zlatou medailí. Tato aristokratická lahůdka má v sobě 40% porci alkoholu, ale především nezaměnitelnou polo sladkou chuť šťavnatých hrušek.
- Baron Hildprandt hruškovice 2004 0,7l 50 % L.E. je ročníková lahev, jejichž součástí je kromě dárkové krabice i neopakovatelná chuť a vůně. Důvod její výjimečnosti je prostý. Jedná se totiž o limitovanou edici, která jakmile dojde, už jednoduše nebude.
Baron Hildprandt Hruškovice 0,7l 42,5% | Koupit za 649 Kč |
Baron Hildprandt Zralá Hruška 0,7l 40% | Koupit za 729 Kč |
Anton Kaapl, TOSH, Dolomiti - hruškovice z plodů Williams
Kdo už dobrou hruškovici pil, s největší pravděpodobností se jednalo o destiláty, které vzešly z kvasu z odrůdy Williams. Právě plody hrušní Williams jsou pro výrobu hruškovic velmi oblíbené, protože výslednému produktu propůjčují jemné ovocné aroma i chuť.
Na trhu je celá řada hruškovic, které se obvykle rovnou na etiketě chlubí tím, že obsah lahve je vypálen z hrušek Williams. Kromě výše jmenovaných stojí za ochutnání například Jílovická hruškovice Anton Kaapl, Tōsh Hruškōvica z Hané nebo také italská hruškovice Paolazzi Dolomiti jejichž hrušky pochází z úrodného regionu Trentino Alto Adige, kde se odrůdě Williams velmi daří.
Anton Kaapl Hruškovice Williams 0,5l 47% | Koupit za 579 Kč |
Hruškovice Williams Dolomiti 0,7l 40% | Koupit za 699 Kč |
Švýcarské hruškovice Fasbind a Morand
Chtělo by se říci, že u nás se vyrábějí ty nejlepší hruškovice na světě. Ano, kus pravdy na tom jistě je, ale nelze opomenout i na další země, které tento alkohol prostě umí. Například Švýcarsko, země helvétského kříže totiž není jen výrobcem kvalitních sýrů a hodinek, ale také výborných pálenek. Mezi ty nejlepší švýcarské značky hruškovic se řadí Fasbind a Morand.
Konkrétně výroba Fassbind Vieille Poire 40 % je oproti běžným ovocným pálenkám neobvyklá. Tento typ hruškovice totiž ihned po destilaci zraje 10-18 měsíců v dubových sudech, ze kterých se následně přesouvá do dřevěných kádí se spoustou sušených hrušek. Tato nestandardní receptura zapříčiní jedinečně jemnou, ale současně velmi sladkou chuť, kterou si dokonale užijete.
Fassbind Vieille Poire - Stařená Hruška 0,7l 40% | Koupit za 1329 Kč |
Fassbind L'Heritage de Bois Poire Williams - Hruška 0,5l 53,8% GB L.E. | Koupit za 2333 Kč |
Hruškovice s hruškou uvnitř lahve
Pokud chcete něco originálního, co nejen velmi dobře chutná, ale i zajímavě vypadá, pořiďte si lahev hruškovice s pravou hruškou uvnitř lahve. Mnoho lidí si totiž jistě položí otázku, jak se přes to úzké hrdlo lahve dostala celá zralá hruška. Odpověď je však mnohem jednodušší než se zdá. Stačí jen využít období, kdy jsou plody hrušní na stromě ještě natolik malé, že snadno projdou hrdlem. Poté aniž byste hrušku utrhli ze stromu ji opatrně vložíte do lahve a počkáte než plod v lahvi dozraje.
Znát tuto fintu se hodí v případě, že si chcete vyrobit vlastní hruškovici s hruškou v lahvi. Pokud však po podobné lahvi toužíte ihned, stačí si vybrat kteroukoliv z níže uvedených hruškovic, které opravdovou hrušku v lahvi obsahují.
Pear Williams s hruškou 0,7l 42% | Koupit za 765 Kč |
Bartida Hruška Williams 1l 40% | Koupit za 615 Kč |
Pircher Williams s hruškou 0,7l 40% | Koupit za 825 Kč |
Postup pro výrobu domácí hruškovice
Přestože někteří výrobci využívají různé speciální postupy, které jejich výsledné produkty mají za úkol ozvláštnit, základ je vždy stejný. I velké značky, které vyváží své lahve po celém světě musí hrušky posbírat, rozdrtit, nechat několik týdnů vykvasit a následně vypálit. Stejný postup čeká i vás, pokud si domácí hruškovici budete chtít udělat. Nicméně pokud již máte zkušenosti například s tvorbou slivovice, zjistíte že mnoho rozdílů ve výrobě hruškového kvasu není.
Na rozdíl od většiny jiného ovoce, hrušky se doporučuje nechat postupně opadat, protože až teprve potom jsou plody dokonale zralé a tudíž maximálně cukernaté. Ano, vysoká cukernatost je přesně to co chcete, protože když budou mít hrušky málo cukru, málo vám toho v palírně vyteče a veškerá práce půjde vniveč.
Posbírané hrušky poté pořádně očistěte od hlíny, trávy, listů, odstraňte stopku a vykrájejte viditelnou hnilobu. Nic kromě čistě vykrájených hrušek do sudu zkrátka nepatří. V opačném případě by se do kvasu mohli dostat nežádoucí bakterie nebo plísně, které by mohly celý kvas nenávratně znehodnotit. Očištěné hrušky před vložením do sudu pořádně rozkrájejte, nebo podrťte. Samotný kvas poté nechte odpočívat na místě s minimálními výkyvy teplot (ideálně 18 °C) 3 - 12 týdnů. Délka kvašení se totiž různí, podle okolní teploty. Čím vyšší teplota je, tím je kvašení rychlejší a naopak.
Zda je kvas už připraven na vypálení poznáte buďto měřením pomocí cukroměru, nebo podle postupného potápění "deky" z povrchu kvasu. "Deka" je totiž škraloup na povrchu, který chrání kvas před vnějšími vlivy. Jakmile kvas přestane produkovat oxid uhličitý, přestane se "deka" nadnášet a to je ideální chvíle pro vypálení.
Na 1 l hruškovice potřebujete 10-15 kg kvasu
Volba sudu je naprosto klíčová. Nejčastěji se využívá plastový s uzavíratelným víkem. Jelikož je kvas podstatě živý organismus, který vylučuje velké množství oxidu uhličitého, nesmí být nádoba nikdy uzavřená "nadoraz". Oxid uhličitý zkrátka musí někudy ven, ale současně je dobré, když se do kvasu nedostanou mušky ani jiný hmyz.
Velikosti sudů jsou různé, ale nelze myslet jen na to, jak velkou očekáváte úrodu. Pokud totiž zvolíte například 200 litrovou nádobu, velmi těžko se vám s ní bude manipulovat při cestě do palírny. Proto jsou vhodnější menší 50 litrové sudy, což je obvykle i minimální množství kvasu, které vám v běžných palírnách vypálí.
Nicméně pokud se budete chtít se svou hruškovicí pochlubit kamarádům, počítejte s tím že jeden 50 litrový sud bude málo. Na 1 litr čisté hruškovice je totiž potřeba nejméně 10-15 kilo hrušek.
Hruškovice v akci
Nevýhodou domácí pálenky je, že když na ní dostanete chuť právě teď, obvykle máte smůlu. Buďto už je dávno vypitá, nebo proces výroby ještě nebyl zahájen. Tento problém však řeší kupované hruškovice, které se v některých prodejnách dají koupit i v zajímavé akci. Ne vždy se však jedná o prvotřídní produkty a proto pokud si chcete užít opravdu jedinečný zážitek, je lepší nakupovat ve specializovaných e-shopech, kde je cena častokrát nižší, než v kamenných obchodech.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak pít slivovici a jaké skleničky zvolit
Slivovice je tradiční moravská pálenka🔥 ze švestek, která patří mezi nejsilnější druhy alkoholu.⚡ Jak se slivovice vyrábí a jak jí správně pít?
Vémolice – speciální edice višňovice Karlose Vémoly
K výjimečným lidem patří výjimečné produkty. Toto je přesně ten případ. Populární český MMA zápasník Karlos „Terminátor“ Vémola představuje...
Kubánské rumy Legendario - přehled druhů a historie značky
Hledáte legendu mezi rumy? V tom případě jste na správné cestě! Podívejte se jaké jsou legendární kubánské rumy značky Legendario.